Detaylı Elder Scrolls V: Skyrim Oyun Rehberi - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

skyrim-oyun-rehberi
skyrim-oyun-rehberi

Oyun İncelemeleri

Detaylı Elder Scrolls V: Skyrim Oyun Rehberi

Okuma Süresi: 5 dk Ejderhalarla ve yaratıklarla dolu bir dünya.. Çıktığı günden beri milyonlarca kişi tarafından alınan ve sevilerek oynanılan Skyrim’in oyun rehberini hazırladık.

Abone Ol google-news

Skyrim nasıl oynanır? Skyrim ırkları nelerdir? Bethesda Game Studios tarafından geliştirilip 2011 yılında piyasaya sürülmüş Elder Scrolls serisinin bir oyunu olan The Elder Scrolls V: Skyrim, bütün dünya tarafından hala sevilerek oynanıyor. Büyük haritasıyla ve seçilecek birden fazla karakter ve ırk ile Skyrim’in ana görevleri bitse bile yan görevleri ile oyuncularına uzun soluklu bir macera sunuyor. Skyrim oyun rehberinde sizlere oynanış, hikaye ve ırklardan bahsedeceğim.

skyrim-oyun-rehberi

Skyrim Oynanış ve Hikaye

Skyrim oyununda 3 adet ek DLC paketleri mevcut. Bunlar Dawnguard, Hearthfire ve Dragonborn. Skyrim, oyuncuları etkilemeyi hedef almış bir hikayeye sahip. Özellikle ejderhalar gibi efsanevi yaratıkları seviyorsanız, Skyrim’in hikayesi sizi de etkileyecek.

Oyunun ana konusu; yıllar yıllar önce doğan ve ejderhaların tanrısı olarak bilinen Alduin isimli bir ejderin dünyayı yok edeceği kehaneti herkesi telaşlandırır. Ancak kehanette bir şey daha vardır. O da bir ejderdoğanın ejderhaların tanrısı olan Alduin’i yok edeceğidir.

Oyunun ana konusunu bitirseniz bile yan görevler ile maceradan maceraya koşup kendinizi geliştirmeye devam edebiliyorsunuz. Hatta ana oyun bitse bile o kadar çok yan görev var ki haritayı hem keşfedip hem de bu görevleri yapabilirsiniz. Bu da oyunun oynanış süresini oldukça arttırıyor yani ana oyun bitecek diye üzülmenize gerek yok. Oyunda birden çok yetenek mevcut. Bu yetenekleri ne kadar kullanırsanız, o kadar yetenek puanı kazanıyorsunuz. Örneğin büyücülük yeteneğinizi arttırmak istiyorsunuz bu yeteneği ne kadar kullanırsanız yetenek seviyeniz o kadar artacak. Tabi seçeceğiniz ırkta bu yetenekleri kazanmakta önemli bir kriter. Seçeceğiniz ırkın da bazı bonus yetenekleri oluyor.

Oyunda bazı görev ve yerlerde çözmeniz gereken ufak puzzlelar oluyor ve bazıları biraz zorlayıcı. Haritanın neredeyse her yerinde farklı türden yaratıklar var devler, mamutlar, buz yaratıkları gibi tehlikeli yaratıklar var. Oyunda yer yer buglar var bunlar bazen rahatsız ediyor ama görmezden gelirseniz oyun hikayesi, görevleri ve atmosferiyle oldukça harika. Saatler harcayabilirsiniz. Özellikle sınav haftanızda oyuna bulaşmayın, bir görev bir görev daha zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Skyrim oyun rehberinde, skyrim ırklarından ve yeteneklerinden de bahsedeceğim.

skyrim-oyun-rehberi

Karakter ve Irk Seçimi

Oyuna at arabasının arkasında giden bir mahkum olarak başlıyoruz. Yanımızda birkaç mahkum daha var ve konuşmalarını dinliyoruz. Bu konuşmaların ardından Helgen adlı bir köye geliyoruz. Arabadan indiriliyoruz, adımızı soruyorlar ve karakterimizi yaratma, adımızı seçme işini bu kısımda yapıyoruz. Irkımızı da burada seçiyoruz. Skyrim oyun rehberi ile ırklara bir göz atalım.

1.Nord

İnsan ırkından olan Skyrimli cesur savaşçılardır. En büyük kahramanları Tiber Septim’dir. Genel olarak savaşçı sınıfına girerler. Buz büyülerine karşı %50 dayanıklılıkları vardır. 

Özel gücü Battlecry olan Nordlar, düşmanın 30 saniye savaştan kaçmasını sağlayan bir büyü yaparlar.

Yetenek Bonusları: (+10) Two Handed ve (+5) Block, Light  Armor, One Handed, Smithing, Speech.

skyrim-oyun-rehberi

2-Breton

Büyücü bir insan ırkı arıyorsanız Bretonları seçebilirsiniz. Özellikle yıkım büyülerine karşı oldukça dayanıklılardır ve kıtanın en iyi defans büyücüleridir. Yetenek olarak %25 büyü korumasına sahiptirler.

Özel gücü Dragonskin olan Bretonlar büyü hasarı almazlar ve düşmanın büyü gücünü %50 emerler. Ekstra büyü olarak Conjure Familiar kullanabilirler bu da savaşmak için bir kurt hayaleti çağırır.

Yetenek Bonusları: (+10) Conjuration ve (+5) Alchemy, Alteration, Illusion, Restoration, Speech.

skyrim-oyun-rehberi

3-Redguard

Hammerfell’in yerlileridir. Zehirlere %50 dayanıklılardır. Neredeyse hepsi koyu tenlilerdir. Yetenekleri zehirlere karşı %50 dayanıklılıktır.

Özel güçleri Adrenaline Rush ile 1 dakikalığına enerjilerini 10 kat fazla doldurabilirler.

Yetenek Bonusları: (+10) One-handed ve (+5) Alteration, Archery, Block, Destruction, Smithing.

skyrim-oyun-rehberi

4-High Elf(Altmer)

Summerset Isle’den gelen büyü konusunda usta bir ırk olan Altmerler, Nordlar tarafından sevilmemektedir. Tenleri sarımsı renktedir. Yetenekleri başlangıçta +50 büyü ile başlayan tek ırk olmalarıdır.

Özel güçleri Highborn ile büyüleri 1 dakikalığına 10 kat daha hızlı dolar. Ekstra büyüleri Fury ile 6. seviyeye kadar olan tüm yaratık ve insanlar, büyüye maruz kalınca kontrolünü kaybedip, çevresine saldırır.

Yetenek Bonusları: (+10) Illusion ve (+5) Alteration, Conjuration, Destruction, Enchanting, Restoration.

skyrim-oyun-rehberi

5-Wood Elf(Bosmer)

Çok iyi okçular olan Wood Elfler Valenwood ormanında yaşarlar. Hırsız olarak çok yeteneklilerdir. Yetenek olarak zehir ve hastalıklara karşı %50 daha dirençlilerdir.

Özel güçleri Command Animal ile çevredeki tüm hayvanlar, 60 saniye boyunca düşmanlarınıza saldırır.

Yetenek Bonusları: (+10) Archery ve (+5) Alchemy, Light Armor, Lockpicking, Pickpocket, Sneak.

skyrim-oyun-rehberi

6-Dark Elf(Dunmer)

Morrowind’den gelen büyük savaşçılar ve büyücülerdir. Morrowind’de yer alan dağ patlayınca çoğu ölmüştür. Skyrim’de pek sevilmezler. Yetenek olarak ateşe karşı %50 dayanıklılıkları vardır.

Özel güçleri Ancestor’s Wrath ile kendi çevrelerini ateş ile sarabilirler ve yanındaki düşmanlara 60 saniye boyunca hasar verirler. Ekstra büyü olarak Spark ile düşmana şok hasarı verebilirler.

Yetenek Bonusları: (+10) Destruction ve (+5) Alchemy, Alteration, Illusion, Light Armor, Sneak

skyrim-oyun-rehberi

7-Orc(Orsinium)

Yüzüklerin efendisinden aşina olduğumuz orklar görüntü itibariyle çirkin yaratıklardır. Ancak çirkin olmalarına rağmen orklar dayanıklı savaşçılardır ve diğer savaşçı ırklarının aksine büyücü rollerinde de başarılıdırlar. Herhangi bir yetenekleri yoktur. Skyrim’in her yerinde barınakları vardır.

Özel güçleri Berserker Rage ile alınan hasarı yarıya indirebilirler ve saldırıyla verilen hasarı 2 kat arttırabilirler.

Yetenek Bonusları: (+10) Heavy Armor ve (+5) Block, Enchanting, One-handed, Smithing, Two-handed

skyrim-oyun-rehberi

8-Khajit

Kaplan ile insan görünümüne benzeyen sevimli ırk. Hareket kabiliyetleri oldukça yüksektir. Skyrim şehirlerine giriş izinleri yoktur. Onları hırsız, suikastçı ve savaşçı rollerinde görebilirsiniz. Yetenekleri tabi ki pençeleridir. Pençeleri ile +15 hasar verebilirler.

Özel güçleri Night Eye ile karanlıkta 60 saniye boyunca görme yetisi kazanırlar.

Yetenek Bonusları: (+10) Sneak ve (+5) Alchemy, Archery, Lockpicking, Pickpocket, One-handed

skyrim-oyun-rehberi

9-Argonian

Skyrim oyun rehberinin son ırkı. Kertenkeleye benzeyen yapılarıyla Black Mash’ın bataklıklarında yaşarlar. Yetenekleri ile hastalıklara karşı %50 dayanıklıdırlar ve su altında nefes alabilirler. Hırsızlık ve suikastçılık için iyi bir ırktır.

Özel güçleri ile sağlıklarını 10 kat hızlı yenileyebilirler.

Yetenek Bonusları: (+10) Lockpicking ve (+5) Alteration, Light Armor, Pickpocket, Restoration, Sneak

skyrim-oyun-rehberi

Skyrim oyun rehberimizde ırklardan, yeteneklerinden ve konusundan bahsettik. Oyunu RPG tip oyun seviyorsanız kesinlikle öneriyorum. Şimdiden keyifli oyunlar dilerim.😊

Skyrim oyununu nasıl satın alacağınızı merak ediyorsanız, oyuna steam üzerinden erişmek için buraya tıklayabilirsiniz. Oyunun fiyatı belirli aylarda indirime girebiliyor.

İçerik Yazarı

Hayal gücü oynadığı oyunlarla ve okuduğu kitaplarla bolca gelişmiş, teknolojiyi yakından takip eden, doğayı ve hayvanları çok seven, oyun ve kitap bağımlısı bir garip insanım.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam