BLACKPİNK: Güney Kore'nin En İyi K-Pop Grubu - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - BLACKPİNK: Güney Kore'nin En İyi K-Pop Grubu
Thinpo - BLACKPİNK: Güney Kore'nin En İyi K-Pop Grubu

Müzik

BLACKPİNK: Güney Kore’nin En İyi K-Pop Grubu

Okuma Süresi: 4 dk Dünyaca ünlü, En İyi K-Pop Grubu BLACKPİNK Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve BLACKPİNK üyeleri tanıtım rehberi.

Abone Ol google-news

K-pop günümüzde dünyanın her yerinden büyük bir hayran kitlesine sahip ‘’ Korean Pop ‘’ ifadesinin kısaltması olan, Güney Kore kökenli bir pop müzik türüdür. 2012 Yılında Güney Koreli şarkıcı PSY’nin ‘’ Gangnam Style ’’ şarkısının yayınlanmasıyla dünyada popüler olmaya başlayan k-pop halen popülerliğini sürdürmektedir. Aslında sadece pop müzik olarak tanımlarsak eksik olarak tanımlamış oluruz, artık k-pop günümüzde bir alt kültür haline gelmiştir.

K-pop, en çok k-pop gruplarıyla ünlüdür. Gruplar, 4-6-7-12 kişilik kız ve erkek gruplardan oluşur. Grup üyeleri eğlence şirketlerinde zor ve disiplinli eğitimlere tabii tutulup 3-5 yıllık stajyerlik sürelerinin sonunda grup olarak çıkış yaparlar. K-pop grupları hayran kitlesini sadece müzikleriyle değil aynı zamanda özel koreografi danslarıyla da etkilemeyi başarır.

Şu an oldukça popüler olan ve bir çok başarılara imza atan k-Pop kız grubu BLACKPİNK grubunu gelin hep birlikte daha yakından tanıyalım.

Dünyaca ünlü, En İyi K-Pop Grubu BLACKPİNK Hakkında Bilmeniz Gerekenler

BLACKPİNK, 2016 yılında YG Entertainment eğlence şirketinin kurduğu k-pop kız grubudur. Çıkış şarkıları ‘BOOMBAYAH’ ve ‘WHİSTLE’ isimli ‘Square One’ mini albüm ile çıkış yapmıştırlar. K-pop grubu dört üyeden oluşur: Rose, Lisa, Jennie ve Jisoo. Grup, çıkışlarından bu yana sıkı çalışma ve başarılı konser performanslarıyla dünya çapında hatrı sayılır bir hayran kitlesine ulaşmıştır. BLACKPİNK’in hayranlar tarafından bu kadar sevilmesinin nedenlerinden bir tanesi de grup üyelerinin arasındaki samimi dostluktur. BLACKPİNK’in bu başarısı dünyaca ünlü amerikalı şarkıcıların da ilgisini çekmiştir ve bunun sonucunda Dua Lipa, Cardi-B, Lady Gaga ve Selena Gomez ile düet yapan ilk k-pop grubu olmuşturlar. Aynı zamanda dünyanın en önemli sanat ve müzik festivali olan Coachella’da sahne alan ilk kadın k-pop grubudur.

Peki bu dört birbirinden yetenekli kız şöhret merdivenlerini nasıl tırmandı? İsterseniz grup üyelerini daha yakından tanıyalım.

BLACKPİNK Jennie Kimdir

Thinpo - BLACKPİNK: Güney Kore'nin En İyi K-Pop Grubu

Jennie Kim sahne adıyla Jennie, k-pop grubu BLACKPİNK’in ana rapçisi, lider vokal ve söz yazarıdır. 16 Ocak 1996’da Seul, Güney Kore’de doğdu. 9 Yaşında ailesi onu yurt dışında eğitim alması için Yeni Zelanda ACG Parnell College’e gönderdi. 2010 Yılında Güney Kore’ye döndü ve YG Entertainment’in elemelerine katılarak elemeleri geçti. Şirkette 5 yıl 11 ay stajyerlik yaptı. Çıkış yapmadan önce G-Dragon’un ‘That XX’ parçasının klibinde ve ‘Black’ şarkısında yer almıştır. Ayrıca Lee Hi’nin ‘Special’, Seungri’nin ‘GG Be’ şarkılarında yer almıştır. 12 Kasım 2018’de ‘Solo’ şarkısıyla solo çıkış yaparak ilk 24 saatte en çok izlenen k-pop solo sanatçı şarkısı ve en çok izlenen k-pop kadın solo sanatçı şarkısı unvanını kazandı. Ocak 2018’de Harper’s Bazaar dergisinin ilham perisi seçildi. Mart 2019’da Fransız lüks moda markası Chanel, Jennie’nin yeni uluslararası elçi olarak seçildiğini duyurdu. Nisan 2019’da sanat ve müzik festivali Coachella da sahne alan ilk k-pop solo sanatçısı unvanını aldı. İnstagram tarafından Güney Kore’nin en çok sevilen hesabı olarak belirlenmiştir.

BLACKPİNK Jisoo Kimdir

Thinpo - BLACKPİNK: Güney Kore'nin En İyi K-Pop Grubu

Kim Jisoo sahne adıyla Jisoo, k-pop grubu BLACKPİNK’in visuali, lider vokali ve söz yazarıdır. 3 Ocak 1995 yılında Güney Kore’nin Gyeonggi bölgesindeki Gunpo şehrinde doğdu. Seul Sahne Sanatları Lisesi’nde eğitim gördü. Çıkışından önce oyuncu Lee Min Ho ile birlikte Samsonite RED reklamı ve YG Entertainment’in erkek gruplarından İKON’un Smart Uniform reklamında oynadı. 2015’te aynı şirkette yer aldığı Sandara Park ve Kang Seung Yoon ile birlikte The Producers dizisinde konuk oyuncu olarak ilk kez rol aldı. Fantastik, Güney Kore dizisi Arthdal Chronicles’da küçük bir rol ile oyunculuğa adım attı. 2021 Yılının haziran ayında yayınlanması beklenen Snowdrop dizisinde aktör Jung Hae-İn ile birlikte başrol oyuncusudur.

BLACKPİNK Rose Kimdir

Thinpo - BLACKPİNK: Güney Kore'nin En İyi K-Pop Grubu

Park Chae-Yong veya Roseanne Park sahne adıyla Rose, k-pop grubu BLACKPİNK ana vokali ve lider dansçısıdır. 11 Şubat 1997 yılında Yeni Zelanda’nın Auckland şehrinde doğdu. 7 Yaşında iken ailesi Melbourne, Avustralya’ya taşındı. Burada Canterbury Girls Secondary College’de eğitim gördü. Kilise korolarında gitar çalmayı öğrenerek şarkı söylemeye ve performans göstermeye başladı. 15 Yaşında Avustralya’da düzenlenen YG seçmelerine katıldı ve 8000 kişinin içinden 1. oldu. İki ay içinde sözleşme imzalayarak Güney Kore, Seul’e taşındı. Aynı yıl Rose şarkıcı G-Dragon’un One Of A kind adlı mini albümünde olan Without You şarkısında yer aldı. YG Entertainment şirketinde 4 yıl stajyerlik yaptı. Ayrıca Rose 2021 yılında solo olarak çıkış yapacak.

BLACKPİNK Lisa Kimdir

Thinpo - BLACKPİNK: Güney Kore'nin En İyi K-Pop Grubu

Lalisa Manoban veya Pranpriya Manoban sahne adıyla Lisa, k-pop grubu BLACKPİNK’in ana dansçısı, lider rapçisi, alt vokali ve söz yazarıdır. 27 Mart 1997 yılında Buriram, Tayland’da doğdu. 3 Yaşında Bangkok’a taşındı. Tayland’daki Praphamontree II okulunda eğitim aldı. 5 Yaşında dans etmeye ve orta okulda vokal eğitimine başladı. 2010 Yılında Lisa YG Tayland seçmelerinden geçen tek kişi oldu. YG’de 5 yıl 6 ay stajyerlik yaptı. YG Entertainment’de yer alan ilk yabancı stajyer ve idoldür. 2018 ve 2019 Yılında The Standard’ın ” Yılın İnsanı ” ödülünü kazandı. 2019 Yıllında lüks moda markası Celine tarafından ilham perisi seçildi. Aynı yılın Mart ayında AIS Thailand ile sözleşme imzalayarak AIS’in temsilcisi haline geldi. 2020 Yılının Temmuz ayında Bvlgari’nin kore elçisi oldu.

En Çok Sevilen BLACKPİNK Şarkıları

  • Boombayah

  • Kill This Love

  • DDU-DU DDU-DU

  • Ice Cream

  • As If It’s Your Last

BLACKPİNK K-Pop Grubunun Yer Aldığı Yapımlar

Ayrıca Güney Kore en iyi K-Drama dizi önerileri verdiğimiz listemize göz atmayı unutmayın. Güney Kore’nin en iyi dizilerinin taınıtımlarını bulabileceğiniz listemizde korku, macera, romantik ve komedi unsurlarının vukuu bulduğu harika diziler öneriyoruz.

İçerik Yazarı

Kitap okumayı, dizi ve film izlemeyi seven, farklı dil ve kültürlere ilgi duyan, hayalperest, kendini gerçekleştirme mottosuyla yaşayan bir genç.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam