Shadow in the Cloud Film İncelemesi - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Shadow in the Cloud Film İncelemesi
Thinpo - Shadow in the Cloud Film İncelemesi

Film ve Dizi

Shadow in the Cloud Film İncelemesi

Okuma Süresi: 3 dk Yeni Zellanda’lı yönetmen Roseanne Liang’ın Shadow in the Cloud filmi öngörülemez olayların yaşandığı, gerilim dolu anlara şahit olacağınız 2020’nin en iyi bilim kurgu filmi!

Abone Ol google-news

Yeni Zellanda’lı yönetmen Roseanne Liang’ın Shadow in the Cloud filmi öngörülemez olayların yaşandığı, gerilim dolu anlara şahit olacağınız 2020’nin en iyi bilim kurgu filmi! Detaylı film incelemesi ve Gremlinler hakkında her şey.

Yeni Zellanda’lı ödüllü yönetmen Roseanne Liang‘ın 31 Aralık 2020’de yayınlanan filmi Shadow in the Cloud 2020 yılının son filmi oldu. Pandemi, doğal afetler ve ekonomik krizlerin yılı olan 2020 yılı sinema sektörü için de verimli bir yıl olmamıştı. Çıkması beklenen filmler ardı sıra ertelenirken piyasaya sürülen filmlerde kalitesiz sinematografi ve senaryolar ile geri planda kaldı. Nitekim Endeavor, Redbox ve Vertical Entertainment’in gözdesi Shadow in the Cloud tam olarak 31 Aralık’ta gösterime girdi. Oyuncu kadrosunda Let Me In, Hugo, Dark Shadows, Carrie gibi filmlerle başarı yakalamış Chloë Grace Moretz, Love, Simon filminden Nick Robinson gibi oyuncular yer alıyor. Senaryosunu ise Dirk Gently’s Holistic Detective Agency’nin yaratıcı yazarı Max Landis, Roseanne Liang ile birlikte yazdı. Film Tāmaki Makaurau Auckland, Aotearoa Yeni Zellanda’da çekildi. Yönetmenin oldukça mütevazi bir bütçeyle çektiği film tam anlamıyla bir başyapıt! Shadow in the Cloud baştan sona bir savaş uçağı olan Fool’s errand’da(Fool’s errand başarı umudu olmayan bir görev veya faaliyet anlamına gelir.) geçen bir hikayeyi konu alıyor. “Geceyarısı Özel” filmi olan Shadow in the Cloud izlerken öngörülemez olayların vuku bulduğu, kelimenin tam anlamıyla mükemmel bir film!

Shadow in the Cloud Konusu/ Özeti

Shadow in the Cloud başlarken yapım şirketlerinin logo geçiş töreninden sonra Dark Synthwave ve Retro’ya özgü müzikleriyle Mahuia Bridgman-Cooper ezgileri çalmaya başlıyor. Birkaç sahne sonra elinde gizemli bir kutu taşıyan Maude Garrett, yağmurlu ve fırtınalı bir askeri uçak pistinde yürüyor. 2.Dünya savaşı uçağı olan Fool’s errand’a izinsiz binen Garrett mürettebatın tepkisiyle karşılaşsa da Binbaşı Riegert tarafından izni olduğunu ve gizli bir görev için atandığını açıklıyor. Mürettebat durumu tam anlamıyla kabullenmese de Maude Garrett’ı uçağın alt kısmındaki tarete yerleştiriyorlar. Ardından uçak havalanıyor ve olaylar da tam olarak bu sırada başlıyor! Garrett önce uçağın sağ kanadında bir Gremlin görüyor, hemen ardından da Fool’s errand’ın 400 ft altında seyreden bir Japon savaş uçağı olan Aichi E13A! Evet şaka değil absürt derecede bağlantılı olaylar. Garrett gördüklerini mürettebata anlatsa da söylediklerine kimse inanmak istemiyor. Bir süre sonra davetsiz misafir uçağın 3. ve 4. motorlarını bozuyor. Mürettebat bu olaylar zincirinin Garrett’ın kargosuyla ilgili olduğunu düşünerek paranoyaya kapılıyorlar ve kargoyu açıyorlar. Çantanın içinde bir bebekle karşılaşan mürettebat iyice zıvanadan çıkıyor ve Garrett’ı sorguya çekiyorlar ancak o esnada bir Jake’in saldırısına uğruyorlar. Garrett inanılmaz bir şekilde tareti manuel kullanıma sokuyor ve uçağı vuruyor. Bu olaydan sonra Garrett’ın aslında Garrett olmadığı ortaya çıkıyor!

Shadow in the Cloud’un Max Landis’in elinden çıktığı düşünülürse muazzam bir yapım olduğunu kabullenmeliyiz. Zaten Dirk Gently’s Holistic Detective Agency‘deki gibi birbirinin içine geçmiş olaylar ve öngörülemez sahneler ile gerilimin her dakika tırmandığı bir senaryoya aşina olanlar bu filmin cazibesine kapılacaktır.

Thinpo - Shadow in the Cloud Film İncelemesi

Shadow in the Cloud’da Chloë Grace Moretz  Maude Garrett Rolünde

Shadow in the Clouds sadece bir gerilim filmi olmasının ötesinde Feminist bir ideolojiyi savunuyor. Maude Garrett’ın eril düşünce tarafından bir tarete yerleştirilmesi metaforik anlamda klostrofobik bir ötekileştirme aksiyomudur. Kadınların erkek egemenliğinde kendi kabuğunda yaşaması gibi düşünülebilir. Öte yandan uçağa bindiği andan itibaren Garrett’a yöneltilen indirgemeci hakaretler onun eril düşünce tarafından bir meta olarak görülmesine sebep oluyor. Chloë Grace Moretz’in güçlü kadın duruşu ise protest bir tavırla hal hazırdaki meta düşüncelerin mantıksızlığına dem vuruyor. Cinsiyetçi tutumlar, düşman uçakları ve uçağı bir yastık gibi yırtan sinir bozucu bir Gremlin gibi engellerle boğuşan Garrett böylesi bir durumda bebeğini korumak umuduyla sınırlarını zorluyor.

Akıllarda Tek Bir Soru: Bu Uçakta Neden Bir Gremlin Var?

Uçakları sabote eden yaramaz bir yaratığı ifade eden “Gremlin” terimi , 1920’lerde Malta , Orta Doğu ve Hindistan’da konuşlanmış İngiliz pilotlar arasında Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) tarafından beceriksiz erkek pilotların bir günah keçisi olarak hayali bir yaratık olan Gremlin’i seçmesi üzerine ortaya çıkar. Her teknik sorunda Gremlinlerin uçağı sabote ettiğini söyleyen pilotlar bu muhabbeti bir şaka niteliğinde söylerler.

Roald Dahl‘ın ünlü Gremlins hikayesini yazması da Dahl’ın aynı dönemde Kraliyet Hava Kuvvetleri(RAF)’ta görev yapmasıyla başladı. Böylece Gremlin bir efsane halini aldı.

Shadow in the Clouds’ta ise tıpkı Gremlinler’e benzeyen bir yaratık mevcut. Kıllarla kaplı, yarasa gibi, kanatlı, üç parmaklı ve uzunca bir kuyruğa sahip. Roald Dahl’lın Gremlinler’ine benzemese de kitapta bir referans daha var! O da Spandüller. Peki Spandüller nedir? Gremlinler’in kuzeni olan bu yaratıklar uçak mekaniğine karşı aşırı ilgi duymasıyla biliniyor. 30 bin mil yükseklikte, bulutlarda yaşayan spandüller uçakları ve pilotları ağızlarından çıkan karlı havayla dondurma yetisine sahiptir. Tabi filmdeki yaratığa tam anlamıyla bir Spandül diyemeyiz. Bir nevi Gremlin ve Spandül varyasyonu gibi görünse de kurgusal olarak daha özel bir yaratığa benziyor.

Shadow in the Cloud 3. perdede tempolu bir atağa kalktığında bir sonraki sahnede her şeyin mümkün olduğu bir zihin paradoksuna geçiş yapıyoruz. Filmin hikayesi oldukça basit görünse de Liang odağına Moretz’i aldığı sürece küçük anlardan büyük olgular yaratabiliyor. Böylesi bir kurnazlık sadece Liang’a özgü olmalı diye düşünüyorum. Fizik kurallarını alt üst etmesi neticesinde izleyicinin monoloğa girmesini sağlayan ve baştan sona kontrolü elinde tutan 2020’nin en iyi bilim kurgu filmi

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam