Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri
Thinpo - Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri

Film ve Dizi

Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri

Okuma Süresi: 6 dk 2020 yılının birbirinden eğlenceli, en iyi K-Drama Güney kore dizileri ve önerileri hakkındaki listemizde 2020 yılının en popüler K-drama dizilerini inceledik!

Abone Ol google-news

2020, COVİD-19 dolayısıyla insanlık için pek üretken bir yıl olmadı. Nitekim birçok sektör pandemi sürecinden nasibini aldı. Hatta eğlence sektörü büyük bir krize girdi. Dolayısıyla film ve diziler sürekli ertelendi. Ülkeler virüsün yayılımını azaltmak için kısıtlamalar getirdi. Ancak Güney Kore pandemi sürecini çok iyi yönetti ve Hallyu Dalgasını dünya çapında zirveye oynadı. K-drama dizileri ve filmleri yayınlandı, idoller konserlerini düzenledi. Oyunlar piyasaya sürüldü. İşte 2020 yılının pandemi sürecinde ortaya çıkmış birbirinden eğlenceli Kore dizilerini inceleyeceğimiz listemizde romantizm, gizem, komedi ve korku türünde yayınlanmış Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri:

10. Sweet Home

Oyuncular: Song Kang ( Love Alarm ), Lee Jin Wook, Lee Shi Young

Thinpo - Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri

The Walking Dead hayranlarının seveceği Sweet Home dizisi konu itibariyle post-apokaliptik bir dünyada geçiyor. İnsanların zombilere dönüştüğü bu dünyada bulaşıcı bir virüs veya hastalık yerine bir lanet var! Bu lanet sonucunda insanlık zombilere dönüşmüş. Hayatta kalanlar ise ya saklanıyor ya da zombilere karşı mücadele veriyor. Netflix orijinal dizisi olan Sweet Home, Green Home Apartmanı‘nın çevresinde gelişen bir takım olayları konu alıyor. Apartmanı sığınak bellemiş Sorunlu bir genç olan Lee Eun Hyuk liderliğinde bir grup insan canavarlaşan insanlardan korunmak ve onları Green Home’dan uzak tutmak için çabalıyor.

Descendants of the Sun ve Goblin‘in yönetmeni Lee Eung Bok’tan bilim kurgu ve korkunun harmanlanmış bir tezahürü olan Sweet Home 2020 yılında çıkmış, izleyebileceğiniz en iyi K-drama dizisi.

9. Where Your Eyes Linger

Oyuncular : Han Gi Chan, Jang Eui Soo

Thinpo - Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri

Her biri on dakikayı aşmayan 8 bölümlük bir web dizisi olan Where Your Eyes Linger sınırları aşan bir LGBTQ dizisi. Onu özel yapan da Güney Kore’nin ilk resmi BL Story dizisi olması.

TB Group şirketinin varisi Han Tae-Joo en yakın arkadaşı olan Kang-gook’un korumasındadır. Kang-gook zaman geçtikçe Han Tae-Joo’ya karşı derin hisler besler. Ancak bu hislerini kendisine saklamayı tercih eder. Gözlerini Han Tae-Joo’dan alamayan Kang-Gook ne kadar istese de ona yaklaşamaz. İki arkadaşın okuduğu liseye Choi Hye-mi adlı yeni bir kız öğrencinin gelmesi ve Kang-gook’a aşık olmasından sonra durumlar değişir ve Han Tae-Joo Kang Gook’a karşı hisleriyle yüzleşmek zorunda kalır. Hwang Da Seul‘un yazıp yönettiği Where Your Eyes Linger farklı bir şeyler izlemek isteyenler için 2020 yılında yayınlanmış en iyi K-drama dizisi.

8. When the Weather is Fine

Oyuncular: Park Min Young, Seo Kang Joon, Lee Jae Wook (Extraordinary You)

Thinpo - Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri

Herkes yavaş tempolu ve atmosferik dramaları sevmez, ancak When the Weather is Fine kendini izlettiren kış modunda bir Güney Kore en iyi 2020 K-Drama dizi önerisi.

Tüm K-dramalarda olduğu gibi esas oğlan esas kız anlayışından ziyade toplumsal bir ihtiyacı bir dayanışmayı teşvik eden When the Weather is Fine kitap, kahve, kış, samimi dostlar ve kitap kulübü hakkında bir dizi. Zira dizi insan ilişkilerinden daha çok duygusal hislere yoğunlaşıyor. When the weather is Fine, mutluluğu bulma, affetme ve affedilme, iç huzuru bulma hikayesi.

Bir çello sanatçısı olan Im Eun-Seob Seul’da bir süre kalmak için memleketine geri döndüğünde teyzesinin pek samimiyetsiz karşılamasından ötürü morali bozulur. Ardından mahallede gezerken bir kitapçıda eski bir tanıdığı olan Mok Hae-won ile karşılaşır. İkili arasında bir çekim oluşur ve Im Eun-Seob, Mok Hae-won’un yanında kitapçıda çalışmaya başlar. Çok geçmeden tüm kasaba ikilinin yörüngesine doğru çekilmeye başlar.

Romantizm ve drama olgularının vukuu bulduğu dizinin senaryosunu Lee Do-Woo ve Han Ga-Ram yazarken, yönetmenliğini ise Han Ji-Seung üstleniyor.

7. Zombie Detective

Oyuncular: Choi Jin Hyuk, Park Joo Hyun,

Thinpo - Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri

“Zombilerde insan evladı!” En azında yakın zamanda zombiye dönüşen Moo Young‘a göre… Haksız bir cinayete kurban gittikten sonra Moo Young canlanır ve kendini beyin yiyen bir zombiye dönüşmüş halde bulur. Bir süre kendini eğiten Moo Young insan etinden bilinçli olarak kaçınıyor ve ilkel isteklerini terk ederek bir dedektiflik bürosu açıyor. İş arayan, talihsiz bir televizyon yapımcısı olan Gong Sun-Ji, Moo Young’ın Dedektiflik bürosuna gelerek iş başvurusunda bulunuyor. İşe kabul edilen Gong Sun-Ji Moo Young ile güçlerini birleştirerek gizemli olayları çözüyorlar. Daha çok komedi arayanların hoşuna gidecek olan Zombie Detective 12 bölümlük bir K-drama dizisi.

6. Find Me in Your Memory

Oyuncular: Kim Dong Wook, Moon Ga Young (True Beauty), Kim Seul Gi

Thinpo - Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri

İlginç bir esas oğlan esas kız hikayesi olan Find Me in Your Memory dizisi birbirinin zıddı özelliklere sahip Lee Jeong Hoon ve Yeo Ha Jinn arasındaki aşk hikayesinin anlatıldığı bir K-drama. Lee Jeong hipertimezi yani son derece üstün otobiyografik bellek’ten muzdarip naif bir adam iken son derece zayıf bir hafızaya sahip bir haber spikeri olan Yeo Ha-Jin arasındaki olaylar konu alınıyor.

Tropes ve türlerin muhteşem uyumlu olduğu dizide K-dramaların kullandığı hemen hemen her türlü imayı dile getirmesiyle her izleyiciye hitap eden Find Me in Your Memory’nin kopyala-yapıştır edebiyatına bağlılığı özgünlüğünü zedelese de Moon Ga Young‘ın usta oyunculuğunda, göz ardı edilebilir nitelikte..

5. 18 Again

Oyuncular: Kim Ha Neul, Lee Do Hyun (Sweet Home), Yoon Sang Hyun

Thinpo - Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri

Zac Efron ve Matthew Perry’nin oynadığı 17 Again filminden uyarlanan 18 Again orijinal hikayeyi tek bir bölüme kadar devam ettiriyor. Geri kalan 15 bölüm yaratıcı senaristlerin hayal gücüyle yeniden şekilleniyor. 37 yaşındaki Hong Dae-Young bir döneme kadar evlilikleri normal seyreden iki çocuk babasıdır. Aile ilişkileri maddi durumları yüzünden bozulduğunda karısı Jung Da-jung boşanma davası açar ve Hong Dae-Young depresyona girer. İş yerinde de durumları kötüye gidince 18 yaşına geri dönmek istediği bir dilek diler. Dileği gerçekleşen Hong Dae-Young bu süreçte çocuklarının okuluna kayıt olur. Çocukları hakkında hiç bilmediği detayları öğrenince ailesine yardım etmek için kolları sıvar. Güney Kore dizileri arasında en eğlenceli komik kdrama dizisi olan 18 Again mutlaka izlemeniz gereken bir Güney Kore drama dizisi.

4. Crash Landing On You

Oyuncular: Hyun Bin, Son Ye Jin, Seo Ji Hye

Thinpo - Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri

Sınırların ötesinde yasak bir aşk hikayesini anlatan Crash Landing On You‘nun senaryosunu You Who Came From The Stars’ın senaryosunu da yazan Park Ji-Eun üstleniyor. Güney Kore’de en çok konuşulan dizilerden biri haline gelen Crash Landing On You birçok eleştiriyi de olumlu-olumsuz beraberinde getirdi.

Yoon Se Ri Güney Kore’de zengin bir iş adamının kız ve aynı zamanda bir moda ikonudur. Şöhrete ulaşmak için emin adımlarla ilerlerken bir gün aklına arkadaşlarıyla yamaç paraşütü yapmak gelir. Havadayken her şey güzeldir ancak kuvvetli bir rüzgarın çıkmasıyla Yoon Se Ri Kuzey Kore topraklarına sürüklenir. Yüksek rütbeli bir Kuzey Koreli subay olan Ri Jeong-hyeok tarafından kurtarılan Yoon Se Ri bir süre diktatörlük rejimi altındaki Kuzey Kore‘de Jeong-hyeok’un gözetiminde bulunur. Bu esnada ikili arasında tüm engellere rağmen bir aşk peydah olur.

3. Flower Of Evil

Oyuncular: Lee Joon Gi, Moon Chae Won

Thinpo - Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri

Cha Ji-Won bir dedektiftir. Bir metal ustası olan Baek Hee-Sung ile evli ve bir kız çocukları var. Baek Hee-Sung dış dünyaya çok soğuk davransa da ailesine karşı hep kibar ve nazik olmuş, kızına ise örnek bir baba olarak davranmıştır. Ancak işler göründüğü gibi değildir. Bae Hee-Sung acımasızlıklarla dolu bir geçmişe sahiptir. Sahte bir kimlikle yaşayan Bae Hee-Sung, dedektif eşinin geçmişini sorgulaması üzerine gizemli ve ilginç olaylar yaşamaya baslar. Flower Of Evil, en iyi tv yönetmeni dalında Baeksang Sanat Ödülü kazanan Cheol-gyu Kim‘in yönetmenliğini üstlendiği Flower Of Evil gerilim yüklü bir melodram. Mutlaka izlemeniz gereken harika bir K-drama dizisi.

2. Mystic Pop Up Bar

Oyuncular: Hwang Jung Eum, Yook Sung Jae, Choi Won Young

Thinpo - Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri

Daum web portalında yayınlanan Bae Hye-soo’nun Twin Tops Bar adlı çizgi romanından uyarlanan Mystic Pop Up Bar, Weol-Ju ve ekibinin yaşadığı doğaüstü olayları konu edinen fantastik bir K-drama dizisi. Güney Kore yayın platformu JTBC’de yayınlandıktan sonra Netflix tarafından yayın hakları satın alınan dizi 12 bölümden oluşuyor. Yönetmenliğini ise Jeon Chang-geun üstleniyor.

1. İt’s Okay to Not Be Okay

Oyuncular: Kim Soo Hyun, Seo Ye Ji, Oh Jung Se

Thinpo - Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri

Akıl sağlığı sorunları tüm dünyada ihmal edilen bir olgu. Özellikle Kore’de bu durum epey ciddi seviyede. İt’s Okay to Not Be Okay ya da Psycho But It’s Okay’de birbirlerine bu konuda yardımcı olmaya çalışan insanların nevrozları ve travmalarıyla nasıl başa çıktıklarını irdeleyen özel bir dizi. Hadta bakıcı olan Moon Gang Tae elîm bir olay sonucu travma geçirmiş ağabeyi Sang Tae‘ye bakmakla yükümlü. Bir süre sonra çocuk kitabı yazarı antisosyal kişilik bozukluğu olan Ko Moon Young ile yolları kesişiyor.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Oyunlar

Okuma Süresi: 2 dk GNU/Linux dağıtımı olan Ubuntu işletim sistemine Steam kurulumu sayesinde Linux işletim sistemlerinde Windows oyunları oynamak artık hayal değil!

Bilim

Okuma Süresi: 7 dk Yeşil, sarı, mavi, kırmızı, mor... Her birinin kendine özgü anlamları var. İç mekan tasarımcıları ve psikologlar da bunların etkilerini tek...

Müzik

Okuma Süresi: 9 dk 24 yıl boyunca 13 albüm yayınlayan İsveçli progresif metal müzik grubu Opeth'in modern metal müzik tarihine kazandırdığı en iyi ve...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 5 dk Dijital pazarlama (Digital Marketing) olarak isimlendirilen kavram günümüz iş dünyasında adından sıkça bahsettirmektedir. Çünkü çağımızın getirdiği yenilikler ve teknolojik ilerlemeler...

Teknoloji

Okuma Süresi: 5 dk Uçtan uca şifreleme özelliğine sahip güvenilir ve ücretsiz en iyi e-posta servisleri.

Sağlık ve Yaşam

Okuma Süresi: 4 dk Seneler geçiyor ve eski halimizden eser kalmıyor. Genç yaşlarımıza nazaran daha hasta ve yorgun hissediyoruz. İşte bizi o eski sağlıklı...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 6 dk 2021 yılında izlemeniz gereken yüksek bütçeli en iyi bilim kurgu filmlerine yer verdiğimiz listemizde IMDB puanı yüksek en çok beklenen...

Röportaj

Okuma Süresi: 4 dk Maddi ve manevi rahatlamayı, kişiye özgürlük alanı açmayı temel alan minimalizm kavramını Hale Acun AYDIN ile birlikte ele aldık.

Teknoloji

Okuma Süresi: 2 dk Dünya genelinde hızla yayılmakta olan robotik teknolojilerin avantajlarını ve dezavantajlarını ve hangi ülkeler tarafından ağırlıkla kullanıldığını derlediğim yazıya gelin birlikte...

Sağlık ve Yaşam

Okuma Süresi: 3 dk Bilim insanları, soğuğun neden diş ağrısına ve aşırı duyarlılığa neden olduğunu keşfetti!

Reklam

Reklam