NFT Nedir, Nasıl Yapılır? NFT Satın Alma Rehberi - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - NFT Nedir, Nasıl Yapılır? NFT Satın Alma Rehberi
Thinpo - NFT Nedir, Nasıl Yapılır? NFT Satın Alma Rehberi

Finans

NFT Nedir, Nasıl Yapılır? NFT Satın Alma Rehberi

Okuma Süresi: 3 dk Son zamanların popüler blockchain furyası NFT hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruz! NFT nedir? Nasıl yapılır ve popüler NFT pazar yerlerinde nft nasıl satın alınır, tüm detaylarıyla rehberimizde.

Abone Ol google-news

Son zamanların popüler blockchain furyası NFT hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruz! NFT nedir? Nasıl yapılır ve popüler NFT pazar yerlerinde nft nasıl satın alınır, tüm detaylarıyla rehberimizde.

Non-fungible token olarak bilinen NFT, Blockchain teknolojisiyle birleştirilmiş dijital dosyalardır. Bu dosyalar sanatsal içeriklerden oluşabildiği gibi tamamen kişisel bir takım koleksiyon ürünlerinden de meydana gelebilir. Ünlü şahsiyetlerin imzalı içerikleri, resim, video, ses ve dijital olarak oluşturulabilen herhangi bir şey! Son zamanlarda milyon dolarlara alıcı bulan bu dijital varlıklar nasıl oluyor da her türlü dijital ürünün anonimleşebildiği internet mecrasında güvenli bir şekilde sahiplenilebiliyor? İşte tam olarak bu kısımda, devreye Blockchain teknolojisi giriyor. NFT olarak tokenize edilmek istenen içerik öncelikle Rarible, Opensea vb. NFT satın alınabilen platformlarda belirli bir ücret karşılığında Ethereum ağını kullanarak Blockchain şeklinde şifreleniyor. Böylece ilgili içerik dijital olarak benzersiz bir Blockchain’e sahip oluyor. Dolayısıyla Blockchain kullanılarak şifrelenmiş içerik ne kadar kopyalanırsa kopyalansın benzersiz bir dijital varlık haline geliyor. Örnek olarak birden çok kopyaya sahip bir NFT resim dosyasının kaynak kodlarına bakarak hangisinin orijinal olduğu anlaşılabiliyor.

Günümüzde kripto varlıklara artan ilgi sayesinde değiştirilemez jetonlar gibi yeni buluşlarında önü açıldı. Geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen Blockchain, tüketim toplumunu şekillendirirken geleneksel yöntemlerden kaçınarak ticareti ve ekonomiyi merkezsizleştiriyor. Peki NFT furyası bu aksiyomun tam olarak neresinde? Her şeyin dijitale aktığı günümüzde sanat eserlerinin ve benzeri koleksiyon içeriklerinin NFT olarak piyasaya sunulması bir dönüşümün sinyali mi?

Tüm soruların cevaplarını NFT Nedir, Nasıl Yapılır? NFT Satın Alma Rehberi adlı makalemizde bulacaksınız.

NFT Nedir?

NFT, ilk paragrafta da bahsettiğimiz üzere Non-fungible token anlamına gelir. Bu tokenler Türkçede Benzersiz Token olarak lanse edilir. Benzersizliğini Blockchain teknolojisi ile dijital olarak lisanslandığı için kazanmıştır. Sadece tek bir orijinal kopyası mevcuttur. Satın alan kişi aldığı dijital içeriğin asıl sahibidir. NFT istenildiği kadar çoğaltılabilir. Ancak orijinalinin yerini tutmaz. Blockchain şifrelemesi sadece orijinalinde mevcuttur, kopyalanamaz.

Koleksiyon içeriği olarak kullanılabilen nadir tokenlerdir. Ancak NFT varlıkların günümüzde popülerliğini arttırması dolayısıyla bu varlık sınıfının daha kolay çıkarılması amaçlanmıştır.

Bu ürünlerin aynı zamanda dijital dünyada mülkiyet ispatını da kolaylaştırdığı biliniyor. Nitekim şu an da sadece tokenize edilmiş ürünlerin ticareti gerçekleştirilebiliyor. Ancak ilerde NFT’nin farklı işlemlerde lisans ve mülkiyet fikrini yeni bir boyuta taşıyacağı kesin!

NFT Nasıl Yapılır?

NFT’ler nispeten yapılabilecek en kolay dijital varlıklardır. Bu bir resim, GİF vb. herhangi bir şey olabilir. Önemli olan NFT’nizi yaptıktan sonra hangi blokzinciri hizmetinde yayınlamak istediğinizdir.

Başlıca Blockchain hizmeti veren platformlar şunlardır:

  • Binance Smart Chain
  • Flow by Dapper Labs
  • Tron
  • EOS
  • Polkadot
  • Tezos
  • Cosmos
  • WAX

Her NFT blok zincirinin kendi ayrı standardı, uyumlu kripto cüzdan hizmeti ve al/sat yapabileceği pazar yerleri bulunur. Örneğin Binance Smart Chain üzerinden NFT oluşturursanız bunları yalnızca Binance Smart Chain destekleyen pazar yerlerinde satabilirsiniz. Nitekim VIV3 veya Ethereum tabanlı Opensea platformunda NFT’lerinizi satamazsınız.

Şu an da piyasada en popüler NFT blokzinciri kuşkusuz ERC-721 destekleyen Ethereum’dur. Öyleyse Ethereum tabanlı NFT pazar yerlerini baz alarak ilerleyelim.

NFT alım satımı yapabileceğiniz Ethereum tabanlı NFT pazar yerleri:

Pazar yerlerinde NFT alım satımı yapabilmek için ihtiyacınız olanlar:

  • Metamask, Coinbase Wallet ve Trust Wallet gibi ERC-721 standardını destekleyen çevrimiçi bir kripto para cüzdanınız olmalı.
  • $50-$100 civarında bir miktar Ethereum satın almalısınız. Kripto para borsalarından temin edebilirsiniz. Ethereum satın almak için Binance kripto para borsası hakkında yazdığımız kılavuza bir göz atabilirsiniz.

Tüm gerekli adımları yerine getirdiğinizde artık cüzdanınızı OpenSea, Rarible vb. pazar yerine bağlayıp dijital artist olarak kayıt olmalısınız. Ardından ürettiğiniz dijital tokeni pazar yerine yüklemeniz gerekir. Ardından bir fiyat belirleyerek NFT’nizi ilgili pazar yerinde satışa açmış olursunuz.

OpenSea Pazar Yerine NFT Nasıl Yüklenir Ve NFT Nasıl Satılır?

OpenSea platformunda profilinizi oluşturduktan sonra ilk NFT içeriğinizi platforma yüklemek için ana sayfada yer alan Create butonuna tıklayın.

Thinpo - NFT Nedir, Nasıl Yapılır? NFT Satın Alma Rehberi

Karşınıza çıkan bir sonraki sayfada Ethereum blok zinciri ile bağlantı kurmak için kullanılan MetaMask kripto para cüzdanı kaydını oluşturmalısınız. Daha önceden hali hazırda oluşturduğunuz bir MetaMask cüzdanınız var ise OpenSea platformuna entegre etmeniz gerekir.

Thinpo - NFT Nedir, Nasıl Yapılır? NFT Satın Alma Rehberi

Dijital kreasyonunuzu pazar yerine yüklemek için bir sonraki adım koleksiyonlar sayfasıdır. Bu kısımda tekrar Create butonu tıklanır. Böylece NFT’lerinizi kategorilendirebileceğiniz bir koleksiyon sayfası oluşur.

Thinpo - NFT Nedir, Nasıl Yapılır? NFT Satın Alma Rehberi

Ardından pop-up reklam gibi sayfada ürün yükleme menüsü oluşur. 350×350 boyutlarında, logosu, belirli bir ismi ve açıklaması olan NFT varlıkları tanımlamak için bu kısımlar doldurulmalıdır. Ardından NFT dijital varlığı sisteme yükleyip Ethereum gaz ücretini ödedikten sonra OpenSea pazar yerinde satışa sunabilirsiniz.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Oyunlar

Okuma Süresi: 2 dk GNU/Linux dağıtımı olan Ubuntu işletim sistemine Steam kurulumu sayesinde Linux işletim sistemlerinde Windows oyunları oynamak artık hayal değil!

Bilim

Okuma Süresi: 7 dk Yeşil, sarı, mavi, kırmızı, mor... Her birinin kendine özgü anlamları var. İç mekan tasarımcıları ve psikologlar da bunların etkilerini tek...

Müzik

Okuma Süresi: 9 dk 24 yıl boyunca 13 albüm yayınlayan İsveçli progresif metal müzik grubu Opeth'in modern metal müzik tarihine kazandırdığı en iyi ve...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 5 dk Dijital pazarlama (Digital Marketing) olarak isimlendirilen kavram günümüz iş dünyasında adından sıkça bahsettirmektedir. Çünkü çağımızın getirdiği yenilikler ve teknolojik ilerlemeler...

Teknoloji

Okuma Süresi: 5 dk Uçtan uca şifreleme özelliğine sahip güvenilir ve ücretsiz en iyi e-posta servisleri.

Sağlık ve Yaşam

Okuma Süresi: 4 dk Seneler geçiyor ve eski halimizden eser kalmıyor. Genç yaşlarımıza nazaran daha hasta ve yorgun hissediyoruz. İşte bizi o eski sağlıklı...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 6 dk 2021 yılında izlemeniz gereken yüksek bütçeli en iyi bilim kurgu filmlerine yer verdiğimiz listemizde IMDB puanı yüksek en çok beklenen...

Röportaj

Okuma Süresi: 4 dk Maddi ve manevi rahatlamayı, kişiye özgürlük alanı açmayı temel alan minimalizm kavramını Hale Acun AYDIN ile birlikte ele aldık.

Teknoloji

Okuma Süresi: 2 dk Dünya genelinde hızla yayılmakta olan robotik teknolojilerin avantajlarını ve dezavantajlarını ve hangi ülkeler tarafından ağırlıkla kullanıldığını derlediğim yazıya gelin birlikte...

Sağlık ve Yaşam

Okuma Süresi: 3 dk Bilim insanları, soğuğun neden diş ağrısına ve aşırı duyarlılığa neden olduğunu keşfetti!

Reklam

Reklam