Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi
Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Finans

Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Okuma Süresi: 8 dk Kripto Para Borsasında Yer Alan Mum Grafikleri ve Teknik Analiz Yöntemleri Hakkında Detaylı Bilgi ve Bitcoin Alım Satımı Yapılırken Kullanılan Popüler Mum Grafiği Formasyonları Hakkında Harika Bir Rehber!

Abone Ol google-news

Mum grafiği bir diğer adıyla Japon mum grafiği finansal fiyat hareketleri hakkında yatırımcılara borsanın gidişatı hakkında fikir veren bir teknik analiz yöntemidir. Her mum çubuğu teknik olarak düşünecek olursak 24 saatlik bir günü ifade eder. Aylık olarak hesaplanan bir mum grafiği 20 işlem gününü 20 mum çubuğuyla ifade eder. Mum grafikleri aylık veya günlük tabloların yanı sıra 1 dakikalık veya 1 yıllık grafikleri de gösterebilir. Aynı çubuk grafiklerine benzeyen mum çubukları içerisinde barındırdığı bilgiye göre çubuk grafiklerden daha pratik ve anlaşılması daha kolaydır.

Mum grafikleri hisse senedi, döviz alım satımı ve kripto para borsalarında kullanılan popüler bir grafik çeşididir. Görsel olarak dikey dikdörtgenleri andıran mum grafikleri yatay kenarlarından; alttan ve üstten birer gölge veya fitil şeklinde çıkıntılara sahiptir. Mum Grafiği formasyonu aşağıdaki şekilde açıklanmıştır:

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Gölge – Fitil: Mumun üst kısmının üzerinde yer alan dikey çizgiler gölge veyahut fitil olarak adlandırılır. Yeşil mum çubuğundaki üst gölge fiyatın en yüksek değerini belirtir. Ancak fiyat bu değerde tutunamamış düşmüştür. Aynı şekilde alt fitil de fiyatın en düşük noktasını gösterir. Bu neticede mum çubuklarını analiz ederken en düşük ve en yüksek noktaları bilmek teknik analiz yöntemlerinin en gerekli kuralıdır.

Açılış Fiyatı: Açılış fiyatı belirli bir zaman diliminde gerçekleşmiş başlangıç fiyatıdır. Kripto para borsasında örneğin ilgili kripto paranın aylık, günlük, saatlik olarak açılış fiyatını belirtir.

Kapanış Fiyatı: Kapanış fiyatı, benzer şekilde bir zaman diliminde gerçekleşmiş kapanış fıyatıdır. İlgili kripto paranın saatlik, günlük ve aylık dilimdeki kapanış fiyatını ifade eder.

Gövde: Mum grafiği formasyonlarında gövde fiyatın yönünü temsil eder. Gövde bir önceki muma göre aşağı yönde veyahut yukarı yönde ilerleyebilir. Trendleri anlamanızı kolaylaştırır ve teknik analizin püf noktalarını öğrenmenizde size rehberlik eder. Mumun gövdesi ne kadar uzun olursa alış veya satış ilgisinin o denli yüksek olduğunu anlarız.

Kripto para teknik analiz yöntemleri çeşitli varyasyonlardaki mum grafiklerini yorumlamamızı sağlar. 60’tan fazla mum grafiği formasyonu vardır. Kripto para borsasında profesyonel teknik analistlerin onayladığı bir takım mum formasyonu vardır. Bu formasyonları bilmek bize kripto para alım satım işlemlerinde avantaj sağlar. Trendleri tahmin etmemizde büyük rol oynar.

Kripto para borsasında trendi belirleyen piyasalar vardır. Bu piyasalar Boğa piyasası ve Ayı piyasası olarak adlandırılır. Her iki piyasada bir metaforu işaret eder. Boğa piyasasında trend belirli bir süre boyunca agresif bir şekilde yükselmeye başlar. Yani kripto para değer kazanır. Bu yönde gelişen bir boğa piyasası kripto para alım satımı yaparken dikkat edilmesi gereken bir davranıştır. Yatırımcılar için uzun vadeli bir yatırım stratejisi değildir. Eğer boğa piyasası sinyalini alırsanız trendin satış yönünde bir artışa gittiğini anlamalısınız. Yani kripto para alım satım işleminde örneğin Bitcoin satın alma işlemi yaptığınızı farz edelim. Bitcoin’in boğa piyasasına girdiğini mum formasyonlarından ve birtakım indikatörler yardımıyla anladınız. Bu süreçte erken bir alım yaptığınız takdirde boğa piyasası zirveye ulaşınca yaptığınız bir satış işlemi ile epey bir kazanç sağlarsınız. Bu yüzden kripto para borsasında teknik analiz çok gereklidir. Ayı piyasası ise tam tersidir. Trend ani bir düşüş eğilimi gösterir. Bu süreçte alım yaparak trend yükseliş eğilimdeki iken satış yaparak kazanç sağlarsınız. Ancak bu konuda bilinmesi gereken bir diğer hususta ayı ve boğa piyasalarının ne kadar süreceğidir. Yani piyasa aşağı yönlü ve yukarı yönlü olarak uzun bir müddet eğilim gösterebilir. Bu eğilim bir döngüye işaret edebilir. Belki haftalar, aylar hatta yılları alabilir. İlgili kripto para piyasasını iyi anlayıp planlı bir teknik analiz ile kripto para alım satımı işlemlerinizi planlı olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Para Teknik Analizinde Kullanılan Popüler Mum Grafiği Formasyonları

İki tür piyasadan bahsetmiştik. Şimdi de bu piyasalara bağlı olarak trend yönünü belirlemek için teknik analizde kullanılan popüler mum formasyonlarını inceleyeceğiz. Mum formasyonları Boğa mum formasyonları ve Ayı mum formasyonları olarak ikiye ayrılır.

Boğa Piyasası Mum Grafiği Formasyonları

Boğa piyasası orijinal adıyla Bullish Market ilgili kripto para borsası alım satım işlemlerinde fiyatların yükseliş trendine girmesini ifade eder. Fiyatların yakın gelecekte daha iyimser, pozitif bir ortamda seyredeceği ve kripto para alımlarının artacağı anlamına gelir.

 • Çekiç formasyonu (Bullish Hammer)

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Çekiç orijinal adıyla Bullish Hammer düşüş trendi esnasında oluşan dip seviyeyi döven uzunca bir fitile sahip, kısa gövdeli ve renk olarak fark etmeyen boğa mum formasyonudur. Satıcıların kripto para alım satım işlemlerinde fiyatları düşürdüğünün bir göstergesidir. Ardından sert bir satış baskısı trendi takip eder. Bu mum formasyonunu görür görmez alım satım işlemine geçmeyin. Birkaç gün trend yönünü takip edin. Tersi yöndeki bir durumda ise işlem hacmine göre trendi doğrulayın. Bir sonraki mum grafiği çekiç yüksekliğini aştığı takdirde alım işlemi yapabilirsiniz.

 • Belden Tutma Formasyonu (Bullish Belt Hold) 

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Tek bir mum formasyonundan oluşan mum çubuğu genellikle düşüş trendinde ortaya çıkar. Belden Tutma (Bullish Engulfing) formasyonunun oluşması için mum çubuğunun açılış değerinin altına düşmemesi ve fiyatların var olan yönde düşüş trendinin aksine hareket etmesi esastır. Mum çubuğu en yüksek değerine yakın bir yerde kapanış yapar. Bir önceki mumdan daha aşağı seviyede başlamalıdır. Eğer bu mum formasyonunu görürseniz bir sonraki mum daha yüksek bir seviyede başladığı takdirde alım yapabilirsiniz.

 • Yutan Boğa Formasyonu (Bullish Engulfing)

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Kendisinden önce gelen kırmızı ve daha küçük bir mum çubuğunu içine alan büyük yeşil bir mum çubuğundan oluşan Yutan Ayı (Bullish Engulfing) formasyonu, düşüş trendi içinde oluşur. Ayı piyasasının devam ettiğinin sinyalini verse de belirli bir zaman içerisinde piyasayı boğalar yönlendirmeye başlar. Kripto para alım baskısı satış baskısını üzerine çıkar. Bir sonraki mum büyük yeşil mumun üzerinde açılış yaparsa alım işlemi yapılabilir.

 • Hamile Boğa Formasyonu (Bullish Harami)

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Hamile bir kadını andıran ikili mum çubuğu formasyonunda kırmızı büyük bir gövdeye sahip mum çubuğu ile devamında kırmızı mumun içerisinde kalan yeşil küçük bir mum çubuğundan meydana gelir. Piyasadaki uyumsuzluğun işaretidir. Aynı zamanda düşüş eğiliminin sona erebileceğini de belirtir. Harami kelimesi Japonca hamile anlamındadır. Bu formasyon bir tersine dönüş sinyali verir. Ayı piyasası zayıflar ve boğaların avantajlı olduğu bir piyasa hakim olur. Bir sonraki mum büyük kırmızı mumun yüksekliğini geçerse alım işlemi yapılabilir.

 • Delen Mumlar Formasyonu (Bullish Piercing Line)

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Delen Mum Formasyonu, düşüş trendi esnasında gerçekleşen bir dipten dönüş formasyonudur. Boğalar piyasaya girip fiyatları yükselttikçe trendin tersine dönmesine sebep olur. Yeşil mum çubuğu kırmızı mum çubuğunun kapanışından daha düşük bir seviyede açılır. Ayılar yani satıcılar bu fiyat değişiminde ivme kaybederler. Trend bir boğa yükselişini başlatır. Bir sonraki mum çubuğu kırmızı mumun yüksekliğini aşarsa kripto para alımı yapılabilir.

 • Güvercin Yuvası Formasyonu (Bullish Homing Pigeon)

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Şekilde görüldüğü gibi küçük bir kırmızı mumun kendinden önce gelen daha büyük bir mumun menzilinde yer aldığı mum çubuğu formasyonudur. Bu formasyon mevcut düşüş eğiliminde bir zayıflama meydana geldiği sinyalini verebilir. Bu da yukarı doğru bir yükselişin başlayacağına delalet eder. Aynı zamanda ters bir dönüşünde habercisi olabilir. Güvercin Yuvası formasyonunda bir sonraki mum ilk mumun yüksekliğini aşarsa kripto para borsasında alım yapılabilir.

 • Üç Yeşil Asker Formasyonu (Bullish Three White Soldiers)

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Bir merdiveni andıran Üç Yeşil Asker formasyonu bariz bir şekilde yükseliş sinyali veren en popüler boğa formasyonlarının başında gelir. İlgili kripto para borsasında düşüş trendi geçerlidir. Ardından art arda üç standart uzunlukta yeşil mum çubuğu merdiven oluşturacak şekilde dizilir.  İlk mumun yükseliş trendi diğer iki mumda da yüksek kapanışlarla desteklenir. Oluşacak bir sonraki mum üçüncü mumun yüksekliğini aşarsa kripto para alımı yapılabilir.

 • Sabah Yıldızı Formasyonu (Bullish Morning Star)

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Üç mum çubuğundan oluşan önemli bir dipten dönüş formasyonudur. Bir düşüş trendi esnasında kırmızı mum düşüşü onaylar. Fakat aşağı yönlü olarak gelişen küçük bir yeşil mum çubuğu ayı piyasasının fiyatı aşağı düşürmeye çalıştığını belirtir. Ancak bu süreçte ayılarda bir uyumsuzluk söz konusudur. Bir kararsızlık vardır. Üçüncü yeşil mum yukarı doğru gelişen bir boğa piyasasını başlatır. Sabah Yıldızı mum çubuğu formasyonunda bir sonraki mum üçüncü mumun yüksekliğini aşarsa kripto para alımı yapılabilir.

Ayı Piyasası Mum Grafiği Formasyonları

Ayı piyasası orijinal adıyla Bearish Market uzun süreli fiyat düşüşlerinin yaşandığı bir zamandır. Tipik olarak kripto para fiyatlarının olumsuz alım satım işlemlerinden kaynaklı %20 ve daha fazla oranda düşüşünü temsil eder. Yatırımcılar sıkıcı, kesin bahisler lehine spekülasyonlardan kaçındıklarından ayı piyasaları aylarca hatta yıllarca sürebilir. Bu sebeple kripto para birimleri araçlarından zarar etmemek için mutlaka dikkate alınması gereken kripto para ayı mum formasyonlarına dikkat edilmesi gerekir. Aşağıda yer alan ayı piyasası mum formasyon örneklerini dikkatlice inceleyiniz.

 • Kayan Yıldız (Bearish Shooting Star)

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Kayan Yıldız formasyonu uzun bir üst fitili olan ve aynı zamanda kırmızı bir ters çekiç olan mum formasyonudur. Boğa piyasasındaki çekiç formasyonuna istinaden tam tersi bir yönde gelişen piyasa hareketini tanımlar. Kayan Yıldız formasyonu orijinal adıyla Bearish Shooting Star kendinden önce gelen yeşil bir yükseliş mumundan sonra ortaya çıkar. Bu mum adeta kayan bir yıldızı anımsatır. Eğer Kayan Yıldız formasyonunu ya da basitçe ters çekiç formasyonunu gördüğünüzde ayıların piyasaya hakim olacağının sinyalini almış olursunuz. Bir sonraki mum kırmızı mumun altına düşerse artık Bitcoin satışı yapmanız gerektiğini düşünebilirsiniz.

 • Belden Tutma Ayı Formasyonu (Bearish Belt Hold)

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Belden Tutma Ayı formasyonu boğa piyasasında yer alan Belden Tutma Boğa formasyonu ile tezat oluşturur. Yükseliş trendinde ortaya çıkan Belden Tutma Ayı formasyonu, Belden Tutma Boğa formasyonunun aksine düşüş trendinin başlayacağının sinyalini verir. Üst fitili olmayan kırmızı renkli bir mum gözlenir. Bu mumu gördüğünüz takdirde bir sonraki mum kırmızı mumun altına düşerse satış yapmayı düşünebilirsiniz.

 • Yutan Ayı Formasyonu (Bearish Engulfing)

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Yutan Ayı formasyonu yükseliş trendinde ortaya çıkan bir ayı formasyonudur. Boğa piyasasında ortaya çıkan Yutan Boğa formasyonu ile tezat oluşturur. Yutan Boğa formasyonunun aksine bir düşüş eğiliminin sinyalini verir. Kendisinden önce gelen küçük yeşil bir mumu kaplayan büyük kırmızı bir mum ile ifade edilir. Trend yükselişteyken Yutan Ayı formasyonunu gördüğünüzde satıcılar alıcıların önüne geçmiş demektir ve dolayısıyla fiyat agresif bir şekilde düşüş trendine girer. Bir sonraki mum kırmızı mumun altında oluşursa satış yapmayı düşünmelisiniz.

 • Hamile Ayı Formasyonu (Bearish Harami)

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Hamile Ayı formasyonu ya da orijinal adıyla Bearish Harami yükseliş trendinde ortaya çıkan bir ayı mum grafiği formasyonudur. Boğa piyasasında yer alan Hamile Boğa formasyonuyla tezat oluşturur. Hamile Ayı formasyonu boğa piyasasında yer alan Hamile Boğa formasyonunun aksine yükseliş trendinde ortaya çıkar. Fiyatların yakında bir düşüş trendine girebileceğinin işareti olan bu formasyonda bir sonraki mum uzun yeşil mumun altında oluşursa satış yapmayı düşünmelisiniz.

 • Kara Bulut Ayı Formasyonu (Bearish Dark Cloud Cover)

Thinpo - Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi

Yeşil uzun bir mum çubuğu ve yine aynı boyutlarda ancak yeşil çubuğun ortasının %10 altından başlayan kırmızı bir mum çubuğundan oluşan Kara Bulut ayı formasyonu yükseliş trendindeyken düşüş eğilimi sinyalini verir. Kara bulut ayı formasyonu yükseliş momentumunun aşağı yönlü bir değişim gösterdiğinin en bariz örneğidir. üçüncü mum kırmızı mumun da altında oluşursa satış yapmayı düşünmelisiniz.

Mum Grafiği Okuma ve Kripto Para Teknik Analiz Rehberi Hakkında Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam