Amazon Prime Video'daki En İyi 10 Korku Filmi - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Amazon Prime Video'daki En İyi 10 Korku Filmi
Thinpo - Amazon Prime Video'daki En İyi 10 Korku Filmi

Film ve Dizi

Amazon Prime Video’daki En İyi 10 Korku Filmi

Okuma Süresi: 4 dk Amazon Prime Video’da yer alan En iyi 10 korku filmine yer verdiğimiz listemizde mutlaka izlemeniz gereken en iyi korku filmlerinde; vampirler, cadılar, zombiler ve daha nicesine yer verdiğimiz kült filmleri öneriyoruz.

Abone Ol google-news

Daha önce Netflix En İyi 8 Korku Filmi‘ne yer verdiğimiz öneri listesine alternatif olarak Türkiye’de kısa bir süre önce yayın hayatına başlayan ve Netflix tarzı bir medya platformu olan Amazon Prime Video’da yayınlanmış Amazon Prime Video’daki En İyi 10 Korku Filmine yer veriyoruz.

Amazon Prime Video’da bir asırdan uzun bir sürede yayınlanmış birçok korku filmi yer alıyor. Kült olmuş filmlerden tutun da yakın zamana kadar yayınlanmış ödüllü korku filmlerine kadar… İşte Amazon Prime Video’da yayınlanmış en korkunç 10 film:

10. Cabin in the Woods (2012)

Üretken yönetmen Joss Whedon‘dan korku unsurlarının bilim kurgu ile birleştiği mükemmel bir zeka eseri Cabin in the Woods. Yönetmenliğini Bad Times at the El Royale filminin de yönetmeni olan Drew Goddard ile paylaşan Joss Whedon klasik korku hikayelerinin dışında farklı bir boyuta taşıdığı Cabin in the Woods‘ta sıra dışı bir korku hikayesine tanık olacaksınız. Oyuncu kadrosunda Chris Hemsworth, Kristen Connolly, Jesse Williams, Anna Hutchison, Fran Kranz gibi yıldız oyuncular yer alıyor. Amazon Prime korkunç filmler izleme listenize mutlaka eklemeniz gereken korku – komedi türü başarılı bir gece yarısı filmi.

9. Gretel And Hansel (2020)

Karanlık bir peri masalı izlemeye ne dersiniz? February ( The Blackcoat’s Daughter ) filminin usta yönetmeni Oz Perkins‘ten ana akım korku sinemasından çarpıcı derecede uzak ve sanatsal bir bakış açısıyla zifiri karanlık, minimalist bir yaklaşım. Gretel ve Hansel son derece karanlık, atmosferik, görsel açıdan büyüleyici ve düpedüz şeytani, minimalist bir peri masalı. O denlidir ki Oz Perkins’in feminen ve cesur tavrı filmin her anına işlemiş. Oyuncu kadrosunda It ve It: Chapter Two’daki Beverly Marsh rolüyle tanınan Sophia Lillis, Jessica De Gouw, Alice Krige, Samuel Leakey, Loreece Harrison yer alıyor. Henüz üyeliğiniz yoksa Amazon Prime ücretsiz üyelik ve bir aylık deneme süresi ile bu harika korku filmlerini keşfetmek için Amazon Prime Video sitesini ziyaret edip 30 günlük Amazon Prime Video ücretsiz deneme süresini başlatmalısınız. 30 gün ücretsiz deneme süresi sonunda ister iptal edebilir isterseniz 7,90 TRY karşılığında Amazon Prime Video aboneliğinizi devam ettirebilirsiniz.

8. Hellbound: Hellraiser II (1988)

Clive Barker‘ın kült korku serisi Hellraiser’ın devamı niteliğinde olan Hellbound: Hellraiser II zamanının belki de en iyi filmlerinden biridir. Yönetmenliğini Tony Randel’ın üstlendiği film düşük bütçeli bir yapım olmasına rağmen kültleşmiş ve klasik korku filmleri arasında popülerliğini korumuştur. Filmi izlerken absürd sahnelerle karşılaşabilirsiniz. Hatta konusu olmayan bir film olarak görebilirsiniz. Ancak özel efektlerle süslenmiş pinhead elemanın sekanslarını izlerken kan dondurucu hallerine tanık olacağınızı garanti ederim. Amazon Prime en iyi korku filmleri listemizdeki en psikolojik film olan Hellbound: Hellraiser II mutlaka izlemeniz gereken kültleşmiş bir klasik.

7. Midsommar (2019)

Kült filmlerin yazarı Ari Aster‘den kanınızı donduracak bir film daha! Munchausen ve Hereditary’nin yönetmenliğini üstlenmiş olan Ari Aster, Midsommar’da izleyenleri İskandinavya atmosferinde İsveç temalı bir korku gezisine çıkarıyor. Midsommar, grotesk tavırlarıyla kanlı bir drama olmasının yanı sıra hedonist bir tarikatın korkunç inançlarını konu alıyor. Amerikalı bir çiftin ortak bir arkadaşları aracılığıyla İsveç’te bir köye davet edilmesiyle başlıyor olaylar. Başta bir rüya gibi gelen gizemli bir İsveç topluluğu nihai amaçları ortaya çıkınca kabusa dönüşüyor. Film adım adım gerilimi tırmandırıyor ve izleyenleri dehşetin kucağına bırakıyor. Mutlaka izlemeniz gereken amazon prime en iyi korku filmleri arasında yer alan Midsommar filmini Amazon Prime’da mutlaka izlemelisiniz.

6. Night of the Demons (1988)

Night Of The Demons döneminin tüm geleneklerini koruyor. Ancak kendi türünün sığ arketiplerinden uzak daha gerçekçi karakterler sunuyor. Slasher türünün en verimli SFX efektlerine sahip olan filmde SFX ustası Steve Johnson harikalar yaratmış. Filmin yönetmenliğini ise birçok korku filmine imza atmış Kevin S. Tenney üstleniyor. Günümüzde yayınlanmış birçok B filme taş çıkartacak cinsten olan Night Of The Demons emek sarf edilmiş harika el işi SFX’lerin yer aldığı muhteşem bir korku filmi.

5. Night of the Living Dead (1968)

Zombi filmlerinin babası George A. Romero‘dan tam bir klasik. Zombi filmlerine aşinaysanız mutlaka izlemeniz gereken bir film. Night of the Living Dead siyah beyaz bir zombi klasiği arayanlar için biçilmiş kaftan! Oyuncu kadrosunda Duane Jones, Judith O’Dea, Karl Hardman, Bill Cardille, S. William Hinzman gibi oyuncular yer alıyor. Tüm zamanların en iyi zombi korku ilmi olan Night of the Living Dead mutlaka izlemeniz gereken bir film. Amazon Prime en korkunç zombi filmi ünvanına sahip Night of the Living Dead ödüllü bir başyapıt.

4. Nosferatu (1922)

FW Murnau 1921 yılında ilk Dracula filmini çekmeye başladığında Bram Stoker’ın eşi Dracula’nın haklarının kullanılmasına izin vermedi. Ancak Murnau bu durumdan etkilenmedi ve Dracula filminin çekimlerine devam etti. Çektiği filmden verdiği tek taviz karakterlerin isimlerini değiştirip filmi Dracula yerine Nosferatu olarak adlandırdı. Film aynen uyarlanmıştı. Dracula’yı okuyan biri mutlaka Nosferatu’nun aslında Dracula olduğunu bilecekti. Ancak Stoker’ın eşi mahkemeye başvurarak Nosferatu’nun tüm kopyalarının toplatılması kararını çıkardı. Tabi filmi şu an da izleyebiliyor oluşumuz Stoker’ın eşinin nihai amacının gerçekleşmediğinin bir kanıtı. Fakat Murnau’nun Nosferatu filminin ne kadarına sahibiz? Orası meçhul. Amazon Prime Video’da izleyebileceğiniz Dracula uyarlaması ilk film olan Nosferatu mutlaka izlemeniz gereken klasik, kült korku filmidir.

3. Suspiria (2018)

Dario Argento‘nun 1970’lerin ikonik korku filmi Suspiria‘yı remake etme fikri uzun zamandır konuşuluyordu. Ancak bu filmin yeniden çevrimi Luca Guadagnino tarafından gerçekleştirildi. Halefinden geri kalmayan Suspiria sanatsal bir bakış açısıyla sanat için sanat olarak tanımlandı. Eleştirmenlerce pozitif yorumlanan film Luca Guadagnino sinematografisiyle adeta zirveye oynadı. Tilda Swinton’ın üstün performansıyla baş tacı olan Suspiria tam anlamıyla bir şaheser. Oyuncu kadrosunda Dakota Johnson, Mia Goth, Chloë Grace Moretz gibi oyuncular yer alıyor. Dansın ve korkunun yavaş yavaş tırmandığı Suspiria Amazon prime platformunda mutlaka izlemeniz gereken bir başyapıt.

2. Train to Busan (2016)

Güney Kore sinemasını çoğu sinema tutkunu bilir. Çünkü gerilim ve korku denilince ilk Güney Koreliler akla gelir. The Phone, Quiet Family, I Saw The Devil, Thirst, A Tale Of Two Sisters gibi örnekleriyle baş tacı edilesi yapımları sinema dünyasına kazandıran Güney Kore şimdi de Train To Busan ile zirveyi oynuyor. İlk çıktığı günden beri gişe rekorları kıran zombi kıyameti film dur durak bilmeyen gerilimli sahneleriyle izleyenlere çok şey vaat ediyor. Seul’den Busan’a giden yüksek hızlı KTX treninde geçen olaylar zinciri ısırıldığı an da dehşet verici zombilere dönüşen insanları alt etmeye çalışan bir grup insanı konu alıyor. Trende adeta hayatta kalma mücadelesi veren insanların dramını gözler önüne seriyor. Mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer alan Train To Busan Amazon Prime en iyi korku filmleri listemizin 2. sırasında.

1. 28 Days Later (2002)

İçiniz dışınız zombi filmi oldu biliyorum. Ancak 28 Days Later diğer tüm zombi kıyameti filmlerinden daha heyecanlı ve ürpertici! Trainspotting, Slumdog Millionaire gibi filmlerin başarılı yönetmeni Danny Boyle‘un 5. uzun metrajlı filmi. Tam anlamıyla istenileni veren film zombi konulu filmlerin belki de en ikonik olanı. Filmin senaryo yazımını Annihilation ve Ex Machine gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış Alex Garland üstleniyor. Oyuncu kadrosunda Peaky Blinders’ın yıldızı Cillian Murphy yer alıyor. Ayrıca; Naomie Harris, Megan Burns, Brendan Gleeson, Christopher Eccleston gibi oyuncular da yer almıştır. Amazon Prime en iyi korku filmleri listemizde ilk sırada. Ayrıca Amazon Prime Video’da 28 Days Later mutlaka izlemeniz gereken bir başyapıt.

Amazon Prime en iyi korku filmleri listemizin sonuna geldik. Bazı filmler biz bu listeyi hazırlarken Amazon Prime üzerinden erişime kapatılmış olabilir. İlgili filmleri izlemek için farklı platformlar kullanabilir ya da VPN hizmeti ile filmleri Amazon Prime üzerinden izleyebilirsiniz. Amazon Prime ücretsiz üyelik için aşağıdaki linke tıklayın.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam