Cyberpunk 2077 Başlangıç Rehberi: Taktikler ve İpuçlar

Cyberpunk 2077, post-apokaliptik Night City şehrinde geçen punk alt kültürünün distopik bir tezahürü! Rehberimizde, oyun rehberi ve Cyberpunk 2077 sistem gereksinimleri gibi birçok detayı keşfedeceksiniz.
Cyberpunk 2077 Oyun Rehberi: Oyun Taktikleri ve İpuçları

Cyberpunk 2077 oyun rehberinde başlangıç seviyesinde oyuncular için detaylı bilgilere yer verdiğimiz rehberimizde; oyun içi temel ipuçları ve görevler hakkında kapsamlı Türkçe bilgiler var.

Cyberpunk 2077, post-apokaliptik Night City şehrinde geçen punk alt kültürün distopik bir tezahürü! Oyun rehberi ve Cyberpunk 2077 sistem gereksinimleri gibi birçok detayı keşfedeceksiniz.

Cyberpunk 2077 ile ilgili hikaye örgüsü, karakterler ve mekanların yanı sıra Cyberpunk 2077 silah yükseltme, silah modifiye etme, Cyberpunk 2077 karakter nasıl oluşturulur?  Karakter özellikleri, becerileri, Cyberpunk 2077 yetenek geliştirme, Cyberpunk 2077 Lifepath nedir? gibi daha birçok detaya yer vereceğiz.

Cyberpunk 2077, Polonya menşei oyun stüdyosu CD Projekt RED’in 10 Aralık 2020’de piyasaya sürdüğü açık dünya tabanlı, birinci şahıs nişancı türü RPG(Rol Yapma Oyunu) oyunudur.

Oyun stüdyosu CD Projekt Red aynı zamanda 2000’li yılların başından itibaren Andrzej Sapkowski’nin The Witcher edebiyat serisini oyun olarak geliştirip popülerleştiren stüdyo olarak biliniyor.

2015 yılında piyasaya sürdükleri oyun serisinin üçüncü sekansı olan The Witcher: Wild Hunt ile birçok ödül almış, 250’den fazla web sitesinin seçimiyle yılın oyunu ilan edilmiştir.

Cyberpunk 2077 Konusu

Cyberpunk evreninde ekonomik bir krizin vukuu bulmasıyla nükleer bir savaş gerçekleşmiştir. Bu savaş Amerika’yı paramparça etmiştir. Kıtanın büyük bir kısmı haydutlar ve kanunsuzların yönettiği çeteler ile iç savaşın eğişine sürüklenmekte insanlık yok olmanın eşiğine gelmektedir.

Dünyanın son megapolislerinden biri olan Kaliforniya’nın Coronado Körfezi’nde konumlanmış Night City’de şirketlerin ve yatırımcıların yönettiği bir düzen egemendir. Ancak kanunsuzluk bir karanlık gibi sarmıştır şehri.  Dünyanın dört bir yanından gelen insan kitleleri zaten kalabalık olan Night City’e akın etmekte ve mültecilerle dolu güvensiz bir atmosfer yaratmaktadır.

Son teknoloji ürünlerinin üretildiği ve en iyi kaynaklar ile işinde uzman olanların merkezi olan Night City uygar bir geleceği inşa ediyor. Fakat şehrin sokaklarında amansız bir mücadele hüküm sürüyor.

Çete savaşları, dolandırıcılık, hırsızlık, askeri teknoloji kaçakçılığı, tarikatçılık, vücut modifikasyonu sapkınlığı ve şirketlerin despot uygulamaları gibi daha birçok problem şehrin karanlık tarafını açığa çıkarıyor.

Genç ve hırslı olan V, Night City’de şan ve şöhret kazanmak için kendini kanıtlamaya çalışan bir paralı asker(Siber donanımlarla geliştirilmiş tetikçi) ve Cyberpunk’tır.

Peki, Cyberpunk ne demek? Cyberpunk’ın tam olarak, kelime anlamı; çeşitli son teknoloji biyoçipler ve implantlar ile vücudunu geliştiren bilgisayar korsanıdır.

En yakın arkadaşı Jackie Welles ile birlikte tamirci lakaplı işverenlerden tehlikeli görevler alarak geçimini sağlamaktadır. V’nin nihai hedefi Night City’de itibar kazanarak büyük liglere çıkma isteği ve bu konuda Jackie her daim yanında yer alıyor.

Jackie Welles
Jackie Welles

V, Night City’de bir yaşam tarzı yakalamaya çalışırken tamirci Dexter DeShawn’dan önemli bir görev alır. Görev, Arasaka Corporation adlı büyük bir teknoloji şirketinin icat ettiği ölümsüzlük çipi olarak bilinen biyoçipi çalmaktır.

Dolayısıyla Jackie ile birlikte şirkete sızan V, biyoçipi ele geçirir. Ancak işler beklenildiği gibi gitmez. Jackie ağır yaralanır. Çipin koruyucu kutusu parçalanır. Tam çip yok olacakken V çipi kendine takar.

Böylece çip aktifleşir ve 2020 yılında ölen rockçı Johnny Silverhand’in (Keanu Reeves) dijital ruhu tarafından lanetlenir. Dexter DeShawn, V’ye ihanet eder ve onu ölüme terk eder.

Cyberpunk 2077 Zorluk Ayarları

 • Story Mode: Oyunun hikaye modudur. Bu mod, oyun içerisinde çevresel faktörlerden etkilenmeden oynayabileceğiniz bir ortamı temsil eder.(En kolay oyun seviyesidir)
 • Easy Mode: Düşmanlar hasara karşı daha az direnç gösterir. Fazla hasar almazsınız.
 • Normal Mode: Oyunun varsayılan zorluk modudur. V daha az dayanıklıdır. Nitekim çatışmalar daha zorludur.
 • Hard Mode: Profesyonel oyuncular içindir. Zorlu bir meydan okuma için idealdir. Düşmanların direncinde ciddi bir artış olur.

Oyun Hud Ayarları/Gösterge Paneli

HUD (Head Up Display), özellikle çatışma anında odaklanmanız gereken bir gösterge panelidir. Cyberpunk 2077’de hayatta kalmanızı sağlayacak kritik bilgiler ve düşmanınızın anlık olarak sağlığını takip edebileceğiniz gibi özel durumlarda görünen ögeler ile çevrenizdeki farkındalığınızı arttıracak ipuçları içerir.

Oyun HUD ekranı
Oyun HUD ekranı
 1. Can Barı: Kırmızı renkli olan bu bar V’nin yaşam fonksiyonlarının miktarını belirten en önemli HUD ögesidir.
 2. Deneyim Barı: Can barının hemen üzerinde yer alan mavi renkli olan bu bar görevler sonucunda kazanılan deneyim puanı bir diğer deyişle XP puanıdır. Bu bar tamamen dolunca karakter seviyeniz artar.
 3. Seviye: Karakterinizin seviyesini belirtir. Kazandığınız XP sonucunda karakterinizin seviyesi artar.
 4. Bellek: Cyberdeck ünitenizin hafızasını bir nevi manasını miktarını belirtir.
 5. Mini Harita: Sağ üst köşede yer alan harita çevrenizde olup bitenler görebileceğiniz bir radardır. Navigasyon olarak kullanılabilir.
 6. Görev ve Hedefler: Aktif olan görev ve hedeflerin talimatlarını ve bilgisini içeren liste kısmıdır.
 7. Mesaj Bildirim Ekranı: Dijital implantınıza gelen mesajları içerir. E-posta servisi gibi düşünülebilir.

Cyberpunk 2077 Başlangıç İpuçları

Cyberpunk 2077’de açık dünya deneyiminin sınırlarını zorlarken birçok ilginç yeri keşfedeceksiniz. Rastgele tasarımlardan uzak, kusursuz bir işçilikle hazırlanmış mekanlar, bölgeler ve doku gerçeğini aratmıyor.

Böylesine muazzam bir yeri keşfetmek ise ulaşımın nasıl sağlanacağı ile ilgili temel merakımızı arttırıyor olabilir. Cyberpunk 2077 evreninde başlıca ulaşım yolları;

 • Yürüyerek: V, aktif görevleri olmadığında açık dünyayı yürüyerek veya koşarak dolaşabilir. Engebeli arazide hareketleri kısıtlanabilir. Kayabilir veya düşebilir. Yalnızca dövüşürken yürüyüş mekaniği farklılaşabilir.
 • Tırmanma ve atlama: V, küçük engellerin üzerinden rahatlıkla atlayabilir. Kutuların üzerine tırmanabilir. Sprint tuşu ile ulaşılması güç yerlere atlayabilir.
 • Sürüş: V, hedefine kısa sürede ulaşmak için daha hızlı bir seyahat yöntemi olan araçları sürebilir. Aracın içindeki el feneri ve radyoyu kullanabilir. Hatta V araç içindeyken başka bir araçtan çapraz ateşe maruz kaldığında camdan fırlayıp silahıyla çevresine ateş edebilir.
 • Yüzme: V, su içerisinde yüzebilir ve derinlere dalabilir. Ancak sular hala nükleer savaşın izlerini taşımaktadır. Pek akıllıca olmayabilir.
 • NCART: NCART veya Night City Area Rapid Transit, şehir içinde hızlı seyahat için kullanabileceğiniz ve tüm şehri ağ gibi saran bir platform üzerinde kayarak gidebilen ucuz ulaşım sağlayan bir toplu taşıma aracıdır.

1. Kiroshi Optik Tarayıcı

Kiroshi Optik Tarayıcı
Kiroshi Optik Tarayıcı

Cyberpunk evreninde Kiroshi, halkın büyük bir çoğunluğunun kullandığı yüksek kaliteli siberoptik implant ve tarayıcı üreticisi olarak bilinen büyük bir şirkettir. Eşsiz ve eksantrik göz implantları, internet ağlarıyla sarılı Night City’de kişiye daha interaktif bir erişim sağlamasının yanı sıra zorunlu bir ihtiyaçtır.

2. Diyaloglar

Oyun içi diyaloglar RPG deneyiminin en önemli parçasıdır. Hayati önem taşır. Verdiğiniz kararlar kaderinizi belirlerken oyunun zorluk seviyesi değişir. Örneğin bir görevi yerine getirirken daha barışçıl bir yol seçebilir ya da “Bad Ass” bir tavır sergileyebilirsin. Tabi aldığın bu radikal kararlar seni zor bir durumun içerisine sokabilir.

Nitekim bu konuda dikkatli olunması gerekir. Bir NPC ile konuşurken kritik bir diyalog cümlesi sarı bir vurgu rengiyle gösterilir. Mavi renkli diyalog cümleleri ise olay örgüsünü ilerletmeden konu hakkında daha fazla bilgi edinmenize olanak tanır. Hatta bazı diyaloglar üzerinde zamanlayıcı bulunur.

Bir an önce karar verilmesi gerekebilir. Bir başka özel diyalog cümlesi ise bazı kritik durumlarda yapılması gereken hal ve hareketleri içerir. Bu hareketler örneğin bir bıçakla düşmanın karnını deşmek veya silah ile ateş etmek olabilir.

3. Ekipman Envanteri

V, paralı bir asker olduğundan birçok ekipman taşıyabilir. Bu ekipmanlar arasında çeşitli silahlar, sarf malzemeleri, giysiler, siber yazılımlar, cephane ve görevlerden kazandığı ganimetler yer alabilir.

4. Crafting Sistemi

V, genelde tüm ekipmanlarını ganimetlerden ve mağazadan karşılıyor. Ancak özel geliştirmeler yapabileceğiniz üretim diyagramları sayesinde doğru malzeme ve becerilerle birçok craft ürünü yapabilirsiniz.

5. Savaş Kabiliyetleri

V, melee combat, ranged combat ve hacking gibi savaş kabiliyetlerine sahiptir. Ayrıca her daim dövüşlerden kaçınabileceği ve ölümcül olmayan yöntemlerle savaşma yeteneği de mevcuttur.

V, dövüş esnasında kimyasal sarf maddeleri ile duyularını keskinleştirebileceği veya güçlendirici benzeri geçici özel refleks yetenekleri kullanabilir. Örneğin Kereznikov kullanıldığında V hızlanarak zamanı yavaşlatıp mermilerden veya diğer tehlikelerden kaçınabilir.

Cyberpunk 2077 Lifepath
Cyberpunk 2077 Lifepath

6. Cyberpunk 2077 Lifepath/Yaşam Yolları

Cyberpunk 2077’de Night City ve Badlands topraklarında şan ve şöhret için mücadele verirken karakter arka planını belirlediğiniz üç yaşam yolu arasında seçim  yapmanız gerekir.  Seçtiğiniz yaşam yolu NPC ve diğer oyuncularla olan etkileşiminizi şekillendirecektir.

Bu yollar sırasıyla; Nomad(Göçebe), Street Kid(Sokak Çocuğu)’dur. Tabi bu yollar oyun senaryosunu etkilemiyor. Sadece oyunun başlangıç bölümünde seçtiğiniz yaşam yolunuza göre farklı ve kısa bir prologue bölümü yer alıyor. Bu bölümde de geçmiş deneyiminiz ve Jackie ile tanışma faslınız gösteriliyor.

 • Corporate(Kurumsal) Lifepath

Corporate yaşam yolu büyük şirketler için çalışan Cyberpunkları ele alır. Genelde şirket yetkililerinin verdiği görevler ile geçimini sağlayan V, kurallarla dolu acımasız ve stresli bir hayata başlar. Şirket hayatı kolay değildir ve şan ve şöhret için çok çalışmak gerekir. V, Kurumsal bir geçmiş ile bireysel bir ideolojiyi benimser.

 • Nomad(Göçebe) Lifepath

Bu yaşam yolu Badlands topraklarında başlayan özgür ama berbat bir hayatın başlangıcıdır. V geçmişinde ailesinden ayrı çapulcu hayatı yaşarken klan felsefesine göre hareket etmiş yıllarca hurdalıkları yağmalamış, yakıt depolarına baskın yapmış ve Badlands’te bir avare gibi gezmiştir. Artık geçmişine bir çizgi çekip çıtır hasarlı Tofaş arabasına binerek şan ve şöhret umuduyla Night City’e doğru yola çıkar.

 • Street Kid(Sokak Çocuğu) Lifepath

Bu yaşam tarzı Night City’nin sokaklarında geçen bir geçmişi odak noktasına alıyor. V, çocukluk dönemini Night City’nin kanunsuz sokaklarında geçirmiş, sokak jargonuna hakim bir Cyperpunk’tır. Orman kanunlarının hakim olduğu sokaklarda zayıfların güçlülere hizmet ettiği düzende hayatta kalmayı iyi bilen V bu yaşam yolu tercih edildiğinde sizi oyuna burnu kırılmış bir şekilde atar.

Karakter Özellikleri ve Becerileri
Karakter Özellikleri ve Becerileri

7. Karakter Özellikleri ve Becerileri

Cyberpunk 2077’de karakter özellikleri hiyerarşik olarak dörde ayrılır. Bunlar sırasıyla Karakter Seviyesi , Nitelikler, Beceri ve Ayrıcalıklar’dır.

 • Karakter Seviyesi: Oyuncunun XP puanlarıyla kazandığı tecrübe seviyesidir. Bu özellik karakterin oyun istatistiklerini arttırarak yeni özellikleri ve ayrıcalık yetkinliklerini açar.
 • Öznitelikler: Oyuncunun 5 adet özniteliği vardır. Bunlar sırasıyla Dayanıklılık, Karizma, Zeka, Refleksler ve Teknik Yetenekler’dir
 • Beceriler: Her bir özniteliğin alt kategorisi olarak becerileri vardır. Bu beceriler çeşitli eylemler gerçekleştirilerek arttırılabilir.
 • Ayrıcalıklar: İlgili özelliğin seviyesinin yükselmesiyle açılan özel yetenekler ve yükseltmelerden oluşur. Ayrıcalıklar(Perks), ayrıcalık puanı ile etkinleştirilir.

8. Karakter Öznitelikleri

 • Dayanıklılık: Ham fiziksel gücünüzü belirten bir özniteliktir. Bu öznitelik sayesinde kapıları açmaya zorlamanın yanı sıra hasarlara karşı bir direnç oluşturabilirsiniz. 3.seviyeden başlamak koşuluyla aldığınız her seviyede 5 sağlık ve 3 dayanıklılık puanı kazanacaksınız. Arasaka Gorilla Arms veya temel yumruk gibi yakın dövüş silahlarıyla ile verilen hasar 3 kat artıracak ancak hareketi yavaşlatacaktır. Annihilation, Athletics, Street Brawler gibi alt kategorileri oluşturur.
 • Zeka: Zeka özniteliği, Netrunning yeterliliğinizi belirler. Her bir Zeka seviyesi, Cyberdeck RAM kapasitesini% 4, Quickhack hasarını% 0,5 ve Quickhack süresini % 1 oranında artıracaktır.
 • Refleksler: Bu öznitelik olaylara karşı gelişebilecek anlık reaksiyonunuzu belirler. Aldığınız her Zeka seviyesinde düşman saldırılarından kaçınma şansınızı % 1 oranında artar. Kaçınma becerinizi doğrudan etkiler. Refleksler özniteliği ayrıca seviye başına kritik vurma şansınızı %1 arttırır. aynı zamanda Mantis Blade hasarını %3 arttırarak genel saldırı hızınızı geliştirir. Assault, Handguns ve Blade olarak alt kategorilere ayrılır.
 • Teknik: Teknik özniteliği teknolojiden ne kadar iyi anladığınızı belirler. Elektrikli cihazlar veya silahlar konusundaki uzmanlığınız bu öznitelikle ölçülür. Bunun dışında dronelara, makineler ve robotlar gibi  teknoloji ürünlerine karşı etkinliğinizi arttırır. Her seviye zırhınızı %5 oranında arttırır. Bu öznitelik ayrıca benzersiz diyalogları aktifleştirerek V için dünya çapında yeni maceralara olanak sağlar.
 • Karizma: Bu öznitelik dayanıklılığınızdan hareketle direncinizi ve soğukkanlılığınızı arttırır. Her bir Karizma seviyesi kritik vurma şansınızı %2, direnci %1, gizli hasarı %10 oranında ve Kendachi Monowire hasarını %3 arttırır. Stealth ve Coldblood alt kategorilerini oluşturur.

9. Night City Araba Türleri

 • Hypercars: Hız ve dayanıklılık konusunda üstün performans sağlar)
 • Economy: Bu araçlar adından da anlaşılacağı üzere ekonomik üstün özellikleri olmayan sofistike araçlardır.
 • Heavy Duty: Ağır Hizmet Sınıfı; tanklar, nakliye kamyonları ve ağır iş makinaları sınıfını oluşturur.
 • Sport: Hızlı ve estetik spor sınıfı araçlar sınıfını oluşturur.
 • Executive: Süslü, pahalı ve ultra lüks araç sınıfını oluşturur.

10. Night City Bölgesi ve İlçeleri

 • Pasifica: Çetelerin ve azılı suçluların bulunduğu tehlikeli bir bölge. Başta zenginler için projelendirilmiş olsa da terk edilmiş.
 • Santo Domingo: Depoları ve enerji santralleri ile hemen hemen bir sanayi bölgesi
 • Watson: Kurumsal şirketlerin bulunduğu bir yerleşim yeri iken şimdilerde etnik grupların, mültecilerin bölgesi haline geldi.
 • Westbrook: Night City’de zenginlerin takıldığı eğlence bölgesi

Cyberpunk 2077 2.0 Patch Güncellemesi (Phantom Liberty) Değişiklikleri

Phantom Liberty Lucy
Phantom Liberty Lucy

2.0 güncellemesi ile adeta yeni bir çehreye bürünen Cyberpunk 2077, Phantom Liberty ile oyunun temel sistemlerinde önemli iyileştirmeler yaparak kullanıcı deneyimini artırmayı başardı. Peki bu devasa güncellemenin getirdiği önemli değişiklikler neler? Listeleyelim:

 • Geliştirilmiş Polis Gücü: Oyunun ilk sürümünde neredeyse işlevsiz olan polis teşkilatı, artık daha zeki ve güçlü. Sokaklarda devriye gezen polisler, araçlarıyla kovalamaca yapabiliyor ve yol kesme taktikleriyle sizi durdurabiliyorlar. Beş yıldızlı bir “ısı” sistemine kadar yükseldiğinizde, MaxTac’ın peşinize düşmesiyle işler daha da zorlaşıyor.
 • Araç İçi Savaş ve Hızlı Hack’ler: Araç içinden silah kullanma, düşmanları hedef alma ve hızlı hack’lerle araçlara müdahale etme gibi özellikler, oyunun araç savaş dinamiklerini büyük ölçüde geliştirdi.
 • Yenilenen Perkler: V’nin beş özelliği, her biri kendi beceri ağaçlarına sahip ve oyuncuların spesifik Cyberpunk 2077 yapıları oluşturmasına olanak tanıyan çeşitli perk puanları ile geliştirildi.
 • Yenilenen Cyberware: Cyberware, V’ye takılabilecek sibernetik implantlar ve güçlendirmeleri içerir ve bu güncelleme ile kapasite ve çeşitlilik açısından önemli iyileştirmeler aldı.
 • Ek Özellikler ve Değişiklikler: Elbiseler artık sadece kozmetik özelliklere sahipken, zırhınız cyberware tarafından belirleniyor. Ayrıca, yeni radyo istasyonları, AI’da genel iyileştirmeler ve daha birçok kullanıcı arayüzü/tecrübe iyileştirmesi de bu güncelleme ile oyuna eklendi.

Cyberpunk 2077 Phantom Liberty ile daha birçok güncelleme yapıldı. Öğrenmek için “Cyberpunk 2077 Phantom Liberty DLC İncelemesi” adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

Cyberpunk 2077 Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi Windows 7 64bit veya daha üstü Windows 10
İşlemci Modeli Intel Core i5-3570K / AMD FX-8310 Intel Core i7-4790 / AMD Ryzen 3 3200G
RAM 8 GB 12 GB
Ekran Kartı NVIDIA GeForce GTX 780 / AMD Radeon RX 470 NVIDIA GeForce GTX 1060 / AMD Radeon R9 Fury
DirectX Sürüm 12 Sürüm 12
Gerekli Depolama Alanı 70GB (SSD önerilir) 70GB (SSD önerilir)

Ayrıca CyberPUNK 2077 başlangıç rehberi gibi içerikler ilginizi çekiyorsa, yine sitemizde yer alan “Cyberpunk 2077: En İyi Silahlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar” adlı rehberimize göz atabilir, Cyberpunk dünyası ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler