Uzay Sömürgeciliği Ve Asteroid Madenciliği Üzerine - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Uzay Sömürgeciliği Ve Asteroid Madenciliği Üzerine
Thinpo - Uzay Sömürgeciliği Ve Asteroid Madenciliği Üzerine

Bilim

Uzay Sömürgeciliği Ve Asteroid Madenciliği Üzerine

Okuma Süresi: 3 dk Geleceğin Popüler Uğraşı Yeni Tip Uzay Sömürgeciliği olan Asteroid Madenciliği Üzerine Fikirler Ve Asteroid Madenciliği İle İlgili Bilimsel Araştırmalar

Abone Ol google-news

Uzay sömürgeciliği ve asteroid madenciliğinin dünya ekosistemine etkileri ve çevresel faktörler ile uzay endüstrisinin uzay madenciliği hakkındaki tavrını bilimsel araştırmalar nezdinde açıkladığımız yazımızda insanlığın uzayı keşfederken sömürgecilik anlayışının nelere mal olabileceğini açıklıyoruz.

Asteroid madenciliği, kuyruklu yıldızlardan ve dünyaya çok yakın nesneler de dahil olmak üzere diğer küçük gök cisimlerinden değerli elementlerin elde edilmesi işlemidir. Bu değerli metaller ve diğer elementlerdeki değerli cevherleri keşfetmek için birçok bilimsel çalışma yapılmaktadır. Son zamanlarda bazı uzay araştırma enstitüleri, bu tür kaynakları elde edebilmek için bilimsel çalışmalara ağırlık vermeye başladı. Bu tür değerli minerallerin ve elementlerin dünyaya yakın gezegenlerden kolayca çıkarılabileceği ve bu tür madenciliğin bu kadar değerli mineral ve elementlere sahip olan insanlara bir servet getirmesine neden olabileceği yönünde spekülasyonlardan kaynaklı yeterli fon bulan araştırmalar neticesinde tüm bu spekülasyonlara kapılmadan uzayın araştırılmasını öneren bilim insanları da mevcut. Çünkü bu tür bir madenciliğin masrafının çok olması ve dünyada çevresel bir kirliliğe neden olabileceği yönünde çeşitli argümanları var.

Herhangi bir potansiyel madenin verimli olmasını engelleyen en önemli neden, madenciliğin dünyaya yakın çevre üzerindeki etkisidir. Madencilikle ilgili herhangi bir faaliyet, yerin ekolojisini kesinlikle bozacak ve toprağı, gölleri kirletecektir. Bu, o yerde yaşayan türlerin yok olmasına bile neden olabilir.

Üstelik Dünya, çeşitli medeniyetler tarafından kullanılabilecek bu tür yeraltı kaynaklarıyla doludur. Aslında, Amerika Birleşik Devletleri tahmini 9.5 trilyon metreküp doğal gaz rezervine, benzer bir başka yaklaşık yedi trilyon metreküp nitrojen oksit rezervine ve insan nüfusunu birkaç yıl boyunca desteklemek için yeterli miktarda oksijen ve suya sahiptir.  Tüm bu tür doğal kaynakların gelecekteki uzay araştırmaları için korunması ve iyi yönetilmesi gerekir, aksi takdirde bunlar gelecekte ekonomik sorunların kaynağı olabilir.

Birçok uzay endüstrisi, güneş sistemimizde ve uzayda titanyum, platin ve demir gibi değerli metalleri çıkarabilen yeni teknolojileri geliştirmek için çalışıyor. Bu teknoloji, daha kolay ve etkili bir şekilde madencilik yapmalarına yardımcı olurken, madencilik şirketlerinin geçmişte yaşadığı sorunların aynısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Bunlardan en önemlisi, asteroidin kendisine herhangi bir zarar vermeden bu değerli metallere erişim sağlama sorunudur. Çünkü asteroidden kopan büyük bir parça dünyanın yörüngesine girip can ve mal kaybına sebep olabilecek tehlikeler yaratabilir. Günümüzde şimdiye kadar kaydedilmiş tüm asteroidler doğal fenomenler olarak görülmüştü. Ancak gelecekte bu tip madencilik çalışmaları doğal fenomen olan asteroidleri yapay zararlılar haline getirebilir.

Thinpo - Uzay Sömürgeciliği Ve Asteroid Madenciliği Üzerine

Öyleyse bir asteroidin Dünya’ya ulaşmasını engelleyecek başka bir yörünge boyunca seyahat ediyorsa, bu tür değerli metaller bize nasıl ulaşacak? Bu sorun aslında uzay teknolojisindeki uzmanlar tarafından ele alındı ​​ve artık Kinetik Yakalama başka bir deyişle Asteroit Yakalama adı verilen bir teknik kullanılıyor. Teknik temel olarak, dünyaya yakın bir yörüngeden geçen asteroide bir sonda göndermek için alternatif yakıt kullanan bir telerobotik cihazı içeriyor. Cihaz istenilen hedefe vardığında, yavaş bir manevrayla asteroide kenetlenerek kendi asteroit parçasını elde etmek için momentumunu kullanıyor.

Ancak, yeterli finansman gerektirdiğinden, bu teknolojiye sahip olmamız uzun yıllar alacak gibi görünüyor. Çünkü NASA tarafından bir kilogram kütleyi asteroid yörüngesine göndermenin 100 bin dolara mal olabileceği tahmin ediliyor. Bu, 500 ton materyali  asteroide ulaştırmak için 20 milyar dolarlık bir maliyet anlamına gelir. Tüm görev kabaca hesaplarsak yalnızca 2,6 milyar dolara mal olacaktır. Neticede bize fosil yakıtlara bir alternatif sunmak için Dünya’ya yakın Asteroid madenciliği endüstrilerine ihtiyaç duyulduğundan, gelirler çok yüksek olacak. Ve bu mineraller ucuza gelmediği için, çevremizi korumak ve hepimiz için daha iyi bir gelecek yaratmak için üzerimize düşeni yaptığımızdan emin olmalıyız. Zira anlayışlı bir insan olarak gelecek nesillere karşı yükümlülüklerimizi asla unutmamamız gerekmektedir!

Asteroit madenciliğine karşı olanlar bu tür madenciliğin ekosisteme onarılamaz bir zarar vereceğini iddia ediyor. Bu argüman madencilikle ilgili en büyük görüşlerden biridir, özellikle de dünyaya yakın olanlar! Madencilik endüstrilerinden uzmanların ise bu konudaki karşıt görüşü:  “Çıkarılan mineralin sonunda Dünya’nın kabuğuna geri döneceğidir. Sonuç olarak her şey toprağa karışırsa, minerallerin nereden geldiği gerçekten önemli değildir ve sırf daha fazla para kazanmak için toprağı kazmaya devam etmeliyiz.” Her iki fikrin de kendince haklı yanları var.

Aslında, Asteroid madenciliği konseptinin bir değeri vardır. Fakat uzay hakkında bilmediğimiz bir çok şey bu konseptin hayata geçirilebilmesi için uzun yıllar geçmesi gerektiğinin en önemli kanıtıdır. Şu anda, sırf madencilik için uzay sömürgeciliğine odaklanmak yerine, insanlı uzay uçuşları yapmaya ve gizemlerle dolu uzayı keşfetmeye odaklanmalıyız. Bununla birlikte, kesinlikle doğru yönde bir adım olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimize inanıyorum. Ve insanlık olarak bu görevleri tasarlarken ne kadar yaratıcı ve zekice davranırsak, uzay keşfinin benzersiz potansiyelini verimli bir şekilde kullanabiliriz. Bu da bizi hem maddi hem de manevi yönden bir zenginliğe ulaştırabilir.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam