Tez Nasıl Yazılır? Tez Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Tez Nasıl Yazılır? Tez Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Thinpo - Tez Nasıl Yazılır? Tez Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bilim

Tez Nasıl Yazılır? Tez Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Okuma Süresi: 3 dk Tez nasıl yazılır, tez yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ve akademik tez yazma ipuçlarına ulaşabileceğiniz etkili bir tez cümlesi yazmak için tavsiyeler hakkında harika bir motivasyon makalesi!

Abone Ol google-news

Tez nasıl yazılır, tez yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ve akademik tez yazma ipuçlarına ulaşabileceğiniz etkili bir tez cümlesi yazmak için tavsiyeler hakkında harika bir motivasyon makalesi!

Tez, fikrinizin veya teorinizin bir ifadesidir. Aynı zamanda bilimsel bir ifade olarak da adlandırılabilir. Bir tez genellikle ne düşündüğünüzün bir ifadesi olduğundan, etkili tez cümlesi hazırlamak için dikkatlice düşünmek ve gözden geçirmek gerekir. Araştırma yapmanız ve bir tez sunmanız istenirse, tez beyanınız akademik kaydınızın bir parçası olur ve gelecekteki kariyerinizi etkileyebilir. Bu makalenin amacı, etkili tez yazmayı öğrenmenize yardımcı olmaktır. Aynı zamanda özgün tez nasıl yazılır ve tez yazarken dikkat edilmesi gereken hususlara değineceğiz.

Tezinizi yazarken hatırlamanız gereken en önemli şeylerden biri, bunun başkasının değil, sizin fikriniz olması gerektiğidir. İfadeniz, doğru olduğunu düşündüğünüz şey üzerine odaklanmalıdır. Argümanınız araştırmanıza ve daha önce keşfettiklerinize dayanmalıdır. Ayrıca izni olmadan bir başkasının eserini intihal etmeyin.

Tez Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Tez cümlenizi yazmak için bir diğer önemli ipucu, bir amaç ifadesi eklemeniz gerektiğidir. Amaç ifadesi, okuyucularınıza yaptığınız araştırma ve çalışmanın sizi neye götürdüğünü söyler. Konunuzu daha ayrıntılı olarak açıklamak için genel amaçlı ifadeler veya özel amaçlı ifadeler kullanmayı seçebilirsiniz. Özel amaç ifadeleri genellikle bir kişi olarak sizinle, geçmişiniz, araştırmanız, sonuçlarınız ve diğer yönleriniz hakkında bilgi içerir.

Tez cümlelerini yazarken, argümanlarınızın örneklerini de eklemelisiniz. Örneğin, araştırmanız sosyal medya sitelerinden hoşlananların beğenmeyenlere göre daha iyi not aldığını gösteriyorsa, kendi sosyal medya kanıtınızın bir örneğini ekleyebilirsiniz. Kendi argümanınızı yazarken dikkatli olun. Çoğu öğrenci kendi argümanını yazarken ciddi hatalar yapar ve bu tüm akademik sicilinizi mahvedebilir. Bu sorundan kaçınmak için, diğer insanların çalışmalarını okuyun ve kendi tartışmalı makalenizi oluştururken onların örneklerini kullanın.

Thinpo - Tez Nasıl Yazılır? Tez Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Son olarak, tez cümlelerini yazarken daima alanınızın tarzını dikkate almalısınız. Farklı alanlar, farklı stiller gerektirir. Örneğin, tarihte ne hakkında olduklarını öğrenmek için klasik çalışmaları araştırmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle, bu durumda ifadenizin uygun alıntı stilinde yazıldığından emin olmalısınız.

Tez cümleleri yazarken hatırlanması gereken son bir ipucu, mükemmel olmaları gerekmediğidir. Araştırma makaleleriniz kötü yazılmışsa ve tamamen anlamıyorsanız, bu önemli değil. Okuyucuya açık ve öz bilgi verdiğiniz sürece, iyi değerlendirileceksiniz. Hala iyileştirme için yeriniz olduğu sürece, tez ifadelerinizi yazmayı başarmış olacaksınız.

Sonuç olarak, tez cümleleri yazarken hatırlanması gereken en önemli ipuçları ilk üç ipucudur. İlk olarak, etkili tez yazmak için özgün ve harekete geçirici bir giriş paragrafı geliştirin. İkinci olarak, etkili bir tez cümlesi yazın. Son olarak, etkili bir sonuç yazın. Bu ipuçlarını takip ederek, tez bildiriminizin yüksek not almanızı sağlayacak şekilde yazılmasını sağlayacaksınız.

Umarım bu makale, tez ifadelerinizin doğru yazılması için bir rehber niteliğinde olmuştur . Aslında, bu makaledeki tavsiyelere uyduysanız, tezinizden yüksek bir not almış olmalısınız. Ancak beyanınızın yüksek not alabilmesi için orijinal, kapsamlı ve son derece iyi yazılmış olması gerekir. Bunu başarabilirseniz, mükemmel bir not alma yolunda son engeli de aşmış olacaksınız. İyi şanslar!

Etkili Tez Nasıl Yazılır?

Çoğu durumda, bir öğrenci belirli bir çalışma alanını takip etmeyi seçecek ve üniversitedeki yarıyılını tamamlamak için bir tez ödevi alacaktır. Genel olarak bu, literatür taraması veya belirli bir olayın geçmişi gibi belirli bir konuyla ilgilidir. Tez cümlenizde yer alan amaç ifadeleri, çalışmanızın konusu veya alt konusu ile ilgili olmalıdır. Bu nedenle, örneğin, Türkiye’de ki Milli Mücadele tarihi hakkında yazıyorsanız, amaç ifadeniz genellikle savaşın nedenleri, savaşın etkileri ve bölgesel isyanlar gibi savaş ve milli mücadele zamanını çevreleyen olaylar hakkında bilgi içerir. .

Aslında, bir tez cümlesi yazmak, bir makale yazmaya çok benzer. Tek yapmanız gereken gerçekleri ve bilgileri toplamak, bunları düzenlemek, basit bir tez cümlesi yazmak ve gözden geçirmektir. Bu aktiviteyle ilgili birçok zaman yönetimi planı vardır. İlk olarak, işinizi zamanında tamamlamak için bir program belirlemek isteyeceksiniz. İkincisi, zaman yönetimi planınızın bir parçası olarak, ilerlemenizi takip edebilmek için bilgisayarınızı ayarlamak isteyebilirsiniz. Ayrıca tez ödeviniz için en doğru bilgiyi size tez danışmanınız verecektir. Tez araştırmanızla ilgili aklınıza takılan her şey için danışmanınız sie yardımcı olacaktır.

Ayrıca özgün tez yazarken yazım kuralları ve tez yazma stiline dikkat etmek gerekir. Apa 7 Yazım Kuralları İle Makale Yazımı Ve Kaynakça adlı makalemizi de incelemenizi öneririz.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam