Anksiyete Nedir? Anksiyete Semptomları ve Tedavi Yöntemleri

Anksiyete Nedir? Anksiyete Semptomları ve Tedavi Yöntemleri hakkında çeşitli tıbbi yaklaşımlar ve Anksiyete tedavisinde endikasyonları azaltmada alternatif tıp etkisi.

Anksiyete Nedir? Anksiyete Semptomları ve Tedavi Yöntemleri hakkında çeşitli tıbbi yaklaşımlar ve Anksiyete tedavisinde endikasyonları azaltmada alternatif tıp etkisi.

Bir anksiyete bozukluğunuz olduğunda, fiziksel semptomlar ve zihinsel semptomlar gibi çeşitli semptomlar yaşarsınız. Genellikle göğüs ağrısı, düzensiz kalp atış hızı, ağız kuruluğu veya titreme gibi semptomlar oluşur. Kendinizi terlerken, titrerken veya vücudunuzun termal dengesinin sürekli değiştiği anlar yaşarken bulabilirsiniz. Bu semptomlar o kadar şiddetli olabilir ki, günlük yaşamınızda normal şekilde çalışma yeteneğinizi etkileyebilir. Tedavi edilmezse anksiyete bozuklukları daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

İnsanların yaşadığı iki tür anksiyete bozukluğu vardır. İlk tip, Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu (GAD) olarak adlandırılır. Buna genellikle göğüs ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve ishal gibi fiziksel semptomlar eşlik eder. Bu semptomlar genellikle üzerinde kontrol sahibi olmadığınız zor bir kriz anında gerçekleşir. Düzenli olarak bu semptomları gösterdiğinizde YAB hastası ( Yaygın Anksiyete Bozukluğu) olursunuz. Bu semptomları kontrol edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, bunun için uzman bir doktor gözetiminde tedavi almalısınız.

İkinci tip anksiyete bozukluğu Panik Bozukluk olarak adlandırılır. Bu bozukluğun birçok nedeni olabilir, ancak en yaygın olanı başka bir panik atak geçirme korkusudur. Bu korku nedeniyle, hasta paranoyaya kapılmakta ve zor günler geçirmektedir. YAB veya Panik Bozukluğunuz varsa, tedavi olmanız gerekir. Doktorunuz, rahatsızlığınızı tedavi etmek için ilaçlar ve terapi önerebilir. Ayrıca belirtilerinizi gidermek için kullanılabilecek bitkisel ilaçlar ve bazı alternatif tedavi yöntemleri vardır. Genellikle yatıştırıcı etkili bitkiler anksiyete rahatsızlığınızın etkilerini azaltabilir.

Kaygı için bir diğer tedavi yöntemi de psikoterapidir. Bu, düşünce süreçlerinizi ve davranışlarınızı değiştirmek için nitelikli bir psikiyatrist veya psikologla konuşmayı içerir. Bilişsel davranışçı terapi, belirli davranışları ve düşünceleri değiştirmek için terapistinizle farklı iletişim biçimleri kullanan bir psikoterapi türüdür. Birçok farklı ruh sağlığı bozukluğunu tedavi etmek için kullanılır.

Anksiyete bozukluğunun bir başka tedavisi ise ilaç kullanımıdır. Bazen doktorunuz, sorunlarınız için bir tedavi şekli olarak ilaç yazacaktır. Bazı anksiyete ilaçları anti-depresanlardır, bazıları ise belirli fobileri tedavi etmek için kullanılır. İlaçlar doktorunuzun gözetiminde alınmalı ve sadece semptomlarınızı hafifletmek için son çare olarak kullanılmalıdır.

Anksiyete bozukluklarınızı tedavi etmenin doğal yöntemleri de vardır. Bu yöntemler reçeteli ilaçlardan çok daha az endikasyonlara sahiptir ve kimi zaman çok etkili olabilir. Anksiyete bozukluklarının bazı nedenleri arasında genetik durum söz konusu olabilirken, ebeveynleriniz tarafından yetiştirilme şekliniz veya yaşadığınız travmatik bir olay örnek gösterilebilir.

Semptomlarınızı tedavi etmek için kullanılabilecek çeşitli farklı teknikler vardır. En iyilerinden bazıları şunlardır: gevşeme teknikleri, bilişsel davranışçı terapi, hipnoterapi, meditasyon ve biofeedback (Biyo-geribildirim tedavisi) tedavisidir.. Bu tekniklerin her biri, farklı anksiyete bozuklukları için tedavi yöntemleridir. Bunlardan bazıları hafif semptomlar için daha uygundur. Hatta bazıları semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olmak için sizin tarafınızdan bağımsız bir tedavi olarak bile kullanılabilir. Bu teknikleri kullandığınızda bunları düzenli ve tutarlı bir şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız.

Anksiyete bozukluğu için etkili bir şekilde yapılabilecek en güçlü tedavi korkularla yüzleşmektir. Korkularınla ​​yüzleşebilirsen, bunun diğer tedavi yöntemlerinden çok daha kolay olduğunu göreceksin. Korkularla yüzleşmek zor olabilir çünkü korktuğunuz şey hakkında düşünmenizi ve ardından bu korkularla yüzleşmenizi gerektirir. Bu pratik gerektirir, ancak anksiyete ataklarını azaltmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Korkularınızla yüzleşmek zor olabilir, ancak bu tekniğe hakim olursanız, size farklı korku türleriyle de yüzleşme gücü verebilir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler