Dorohedoro: 2020'nin En Saykodelik Animesi - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Dorohedoro: 2020'nin En Saykodelik Animesi
Thinpo - Dorohedoro: 2020'nin En Saykodelik Animesi

Anime ve Manga

Dorohedoro: 2020’nin En Saykodelik Animesi

Okuma Süresi: 4 dk Görünüşte acımasız ve vahşi bir anlatıya sahip olan, karakterlerin ilişkilerine odaklanan tipik bir intikam öyküsü!

Abone Ol google-news

Son zamanlarda antagonist ve protagonist arasındaki ayrımın pamuk ipliğine bağlı olduğu dizi, film, anime yapımları popülerleşince sinema algımızdaki bazı tabuların yıkılmaya başladığına tanık olduk. Kötü ile iyi geleneğinden uzaklaşan senaryolar, karakterlerin ahlaki değerlerine kendi çıkarları üzerinden feyz alarak değiniyor ve doğruların değişebilirliği ile her iki tarafa da-bir ikilem yaratmadan-sempati duyulmasını sağlıyor. Ancak bu tarzın uygulanabilirliği, ipin ucunu kaçırınca kritik bir sorunu da beraberinde getiriyor. Felsefi ve sosyolojik altyapısı oluşturulmadan kurgulanan bu tip senaryolar bir nevi karakter gelişimini kaos ortamına sürüklüyor, böylece izleyici tatmin olmuyor ve hikaye örgüsünde kopmalar yaşanıyor.

Bir önceki paragrafın temasını baz aldığımızda bu tarzın her yiğidin harcı olmadığını bir nevi anlamış olduk. Ama yeterli değil! Çünkü bu konuyu derinlemesine incelememiz gerektiğini düşünüyorum. Bu incelemeyi de Netflix platformunda yayınlanan Dorohedoro anime dizisi üzerinden yapacağız.

Q Hayashida Kimdir, Mappa Nedir?

Dorohedoro, Q Hayashida tarafından yaratılan aynı adlı seinen manga türünden uyarlanmış bir anime serisidir. Zankyou no Terror ve Shingeki no Kyojin: The Final Season gibi anime serilerinin de yapımcısı olan MAPPA’nın üstlendiği Dorohedoro, 2020 yılının en başarılı deneysel yapımlarından biri olmaya aday! Deneyselliğinin yanı sıra steampunk kültürünün oryantalizm ile harmanlandığı atmosferi ile psikolojik unsurların kaos ile biçimlendiği nadir animelerden biri. Özellikle karakterlerin iyi ile kötü gibi bir ayrıma maruz bırakılmadığı bir ikilemde kalmadan her iki tarafa da sempati beslenebilecek türden olması Dorohedoro’yu diğer animelerden ayırıp farklı bir kategoriye yerleştirme ihtiyacını doğuruyor. Bu kategorinin niteliklerinin ne olduğu henüz tartışma konusu olsa da ileri de benzer animelerin artması seinen türünün farklı bir boyuta taşınmasına neden olabilir. Peki çok tartışmalı Dorohedoro Netflix anime serisinin yaratıcısı Q Hayashida kimdir? Q Hayashida’nın kim olduğunu şu an da bilen yok. Japon mangaka ünlülerinin pek kamera karşısına geçmediği düşünülecek olursa Q Hayashida’nın da kim olduğu konusunda bir fikrimiz de yok elbette.

Thinpo - Dorohedoro: 2020'nin En Saykodelik Animesi
Dorohedoro kelime anlamıyla kanji yazı sisteminde( ドロヘドロ) doro/çamur, hedoro/sulu çamur anlamlarını çağrıştırsa da kelime oyunu olduğu aşikar. Ancak bu anlam konusu gizemini hala koruyor. Biz temel anlamından yola çıkarsak eğer hikayedeki iki farklı ırkın(İnsanlar ve Büyücüler) arasındaki ahlaki sorunları, adalet anlayışını, fikir ayrılığını vb. sosyolojik öyküsüne benzer bir durumu anlatan “Tencere dibin kara, seninki benden kara.” atasözüyle açıklayabiliriz. Ya da benim tabirimle yaratılış metaforu olan çamurun birbirinin karşıtı ırkları temsil ettiği ancak özde birbirinin aynı özellikler taşıdığı sadece belirli farklılıklar ile ayrıldığı düşünülebilir. Bu durum ise animenin konusuna ve işleniş tarzına karşı protest bir tavrı temsil ediyor olabilir.

Japon anime dizisi Dorohedoro konusu itibariyle geleneklere bağlı kalmadığından aynı zamanda popüler kültür kurbanı da olmamış. Ancak animenin içine kapanık yapısı, izleyici odaklı bir deneyimin önüne geçiyor. Yani işin aslı, eleştiri kervanına rest çekiyor. Aklına geleni yapıyor. Sadece bu özelliği bile Dorohedoro’nun  sürüden ayrı hareket etmesine olanak tanıyor.

Hikayeye gelecek olursak; Dorohedoro hikayesi post-apokaliptik bir kıyamet sonrası iki ayrı boyuttan oluşan bir dünyada geçiyor. Bu iki boyut İnsan ırkının yaşadığı perişan bir yer olan Delik(Hole) ve Büyücü ırkının yaşadığı refah seviyesi yüksek, Büyücülerin Dünyası olarak ikiye ayrılıyor. Büyücüler büyü damarları yoluyla parmaklarından siyah dumanlar çıkartarak istedikleri her şeyi büyüler yoluyla elde ederken insanlar herhangi bir büyü vasfı taşımadıklarından ayrımcılığa uğrarlar. Büyücüler istedikleri zaman büyülü bir portal açarak Delik’e girip, çıkarlar ve burada Delik vatandaşlarına her istediklerini yaparak büyülerini geliştirmek üzere onları kobay mahiyetinde kullanır. Bu olaylar yaşanırken Dorohedoro’da Delik’te yaşayan, kafası bir büyücü tarafından sürüngen kafasına dönüştürülmüş iri yarı bir adam olan Caiman ve yine Caiman kadar kaslı ve güçlü bir kadın olan Nikaido’nun yaşam mücadelesi anlatılır. Dorohedoro Caiman ve Nikaido üzerine odaklanmış olsa da diğer karakterlerin de onlardan kalır yanı yoktur. Örneğin Büyücüler Dünyası’nda yaşayan En adlı kodaman bir iş adamı aynı zamanda güçlü bir büyücü ve mafya lideri, En’in adeta maskülen diyebileceğimiz yapıdaki kuzeni Noi, En’in kirli işlerini yapan Shin, En’in sıradan bir büyücü yaveri olan Fujita ve somurtkan görünümlü bir genç kız olan Ebisu’da ana karakterler arasında yer alır.

İyi ve kötü algısının bir tabu olarak yıkıldığı Dorohedoro en nihayetinde bir anime olması dolayısıyla kurgunun absürt ve çocuksu tavırlara, sahneyle uyumsuz müziklere gebe olması kaçınılmaz bir hal alıyor fakat Dorohedoro bu sorunu bir şekilde çözmüş gibi. Özellikle ciddi ve saykodelik anime unsurlarının hikayeyi taşıması gibi…

Thinpo - Dorohedoro: 2020'nin En Saykodelik Animesi

Dorohedoro’nun sinematografik özellikleri ise deneyselliğini ve özgünlüğünü apaçık yansıtıyor. Çoğu dogmatik izleyici bu durumu eleştirmiş olsa da sahnelerin ve karakterlerin 2D elle çizilmiş versiyonu ile 3DGG animasyonu birlikte kullanması çok renkli ve sanatsal bir imza niteliğinde. Garip bir atmosferi olan Dorohedoro içinde bulunduğu mekan ve zamana getirdiği yorumla, doğu mistizmi ve oryantalist unsurları steampunk kültürü ile iç içe geçirmiş ve bu özelliği dolayısıyla başlı başına bir anlatı konusu haline gelmiştir. Q Hayashida’nın alışılmadık perspektif açıları bir yana sanat yönetmeni Kimura Shinji’nin distopik arka plan çizimleri atmosferi canlı tutuyor.

2020 en iyi anime serileri listesinde hatrı sayılır bir yeri olan Dorohedoro mutlaka izlenmesi gereken başarılı bir anime serisidir. Görünüşte acımasız ve vahşi bir anlatıya sahip olan Dorohedoro karakterlerin ilişkilerine odaklanan tipik bir intikam öyküsüdür. Kaos ortamının çekiciliğinin yanı sıra Gyoza hayranlığı uyandırabilecek timsah kafalı adam hakkında bir anime.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam