Amnesia Machine For Pigs İncelemesi

Şeytani bir makine için kurban edilen domuzlar, çocuklarını arayan ve her yerde seslerini duymaya başlayan bir baba, pişmanlıklar ve daha fazlası Amnesia Machine For Pigs oyununda hayat buluyor.
amnesia machine for pigs

2013 yılında Frictional Games tarafından yayınlanan ancak geliştiricisi The Chinese Room olan Amnesia Machine For Pigs oyununu inceliyoruz. Amnesia the dark descent’i oynadıysanız ve sizi korku türünde tatmin eden bir oyun olduysa, benim gibi Amnesia serisine devam etmek isteyebilirsiniz. Ancak baştan şunu belirtmeliyim ki ilk oyunu oynarken ciddi anlamda gerilmiştim, bu oyunda ise hiçbir korku yaşamadım diyebilirim. Çünkü oyundaki bütün korku ögelerini neredeyse kaldırmışlar. Oldukça basitleştirmişler ve neredeyse bulmaca çözmek için bile uğraşmıyorsunuz.

Amnesia Machine For Pigs Hikaye ve Oynanış

Oyundaki karakterimiz fabrika sahibi ve araştırmacı Oswald Mandus, Mandus 1899 yılında, Meksika’da yaptığı bir araştırma sonucunda bilinmeyen bir neden ile hastalanır ve kabuslar görmeye başlar. Uyandığında ise gerçek kabusu yaşamaya başlar. İki çocuğunun sürekli sesleriyle ve siluetleriyle karşılaşan Magnus, oğullarını bulmak için her şeyi feda etmeye hazırdır. Oyuna başladığımızda çocukların seslerini duymaya başlıyoruz. Ve ardından siluetleri önümüzden koşa koşa geçiyor. Bu siluetler, bize yol göstermek için kullanılmış bir nevi.. İlk oyunda olduğu gibi çok büyük bir malikanedeyiz. Ve bu malikanede oldukça çok gizli geçitler, gizemli yerler mevcut. Her yerimizi makineler sarmış. Ve bolca domuz cesetleri ile karşılaşıyorsunuz. Oyunun sonlarına doğru asıl nedeni anlıyorsunuz.

İlk oyundan farkla bu oyunda, dışarıda da bir şeyler araştırıp, koşuşturuyoruz. Ancak sokak sahneleri eklense bile hep gece olduğu için yine bolca karanlık vardı ve iç mekanlar da oldukça boğucuydu. Oyunun akışı bulduğunuz notlarla ve belirli yerlerde bulunan telefon ile sağlanıyordu. Mandus’u sürekli telefonla arayan ve yönlendiren gizli bir adam vardı. Kendi hakkında hiçbir şey söylemiyor yalnızca çocuklarının onun yanında olduğunu, derinlere inmesi gerektiğini söylüyordu. Belirli yerlerde eski zamanların ses kayıt cihazlarına denk geliyorduk ve burada Mandus’un başkalarıyla yapmış olduğu röportajları yer alıyordu.

amnesia machine for pigs

 

Oyunun yön tuşları ilk oyunla aynı W, A, S, D. Space ile zıplıyor, ctrl tuşu ile yere çökebiliyorsunuz. Mouse’un sol tuşu eşyalarla etkileşime geçmeyi sağlıyor. O da yine belirli eşyalarla ilk oyundan farklı olarak, bu oyunda dolaplarla veya büyük çekmeceli dolaplarla etkileşime geçemiyorsunuz. Sadece masada bulunan çekmeceler ve sandalyeler hareket ettirilebiliyor. Diyeceksiniz ki ilk oyunda çakmak kutusu ve yağ topluyorduk onları nerede bulacağız. Oyunun eksilerinden biri envanter sisteminin olmaması. Yani bu ne anlama geliyor?

Elinizde yalnızca bir tane gaz lambası var ve gazı hiç bitmiyor.  Bu da oyunun korkutucu olma özelliğini kaybetmesine neden oluyor. Gaz lambasının sönmemesi ve yağının bitmiyor olması, ilk oyundaki gibi acaba yağ ne kadar kaldı, nerede bulacağım şimdi gazı telaşlarına sebep olmuyor. Yalnızca yakınlarda bir tehlike olduğunda gaz lambası hafif hafif yanıp sönmeye başlıyor. Bu da beni o kadar germedi açıkçası. Siz ne düşünürsünüz bu konu hakkında bilemem. Yalnızca her yerde domuz maskelerinin ve cesetlerin olması insanı rahatsız ediyordu. Bir de yaratık diye koydukları şey yarısı domuz yarısı insan olan bir şeydi ve ciddi anlamda  ilk oyuna kıyasla korkunç olmamıştı. Belki de ilk oyunda bu kadar korkutucu öge koymaları ve ilk oyundaki yaratıklar, Amnesia machine for pigs için beklentiyi arttırmıştır.

amnesia machine for pigs

Envanter sisteminin olmamasının bir kötü yanı da, örneğin bir makineye koyacağımız tüpü sürükle bırak yaparak makineye yerleştirmek zorunda kalıyoruz. Bunun çözümünü de malzemeleri yakına koyarak bulmaya çalışmışlar. Bu da oyunu bulmaca açısından oldukça basitleştirmiş. Ayrıca ilk oyundaki akıl ve kalp sağlığı bu oyunda kaldırılmış. Oyunda bir kere öldüm. O da yaratığı görmeyip, üzerine atlamamdan kaynaklanıyor. Yüksekten düştüğünüzde bile yalnızca ekran hafifçe karıncalanıyor ve kırmızılaşmaya başlıyor, birkaç dakika sonra kendi kendine düzeliyor. Hatırlarsanız ilk oyunda afyon tentürü kullanarak beyin ve kalp sağlığını iyileştirebiliyorduk. Bu durum bile bizi oldukça geriyordu.

Oyunun olumsuz yanlarından bahsettim. Biraz da güzel yanlarından bahsetmek istiyorum. Oyunun müzikleri oldukça güzeldi. Bulunulan ortama göre müzik seçmeleri oldukça iyi bir detaydı. Ses efektlerini de güzel yapmışlar. Makine sesleri ve karakterimizin korkmaya başladığı andaki nefes alıp verme sesi oldukça iyi yansıtılmış. Oyunu korkmak için değil de hikayesi için oynadığınızda oldukça güzel geliyor. Oyunun hikayesi ve akıcılığı oyunu kolaylıkla bitirmenizi sağlıyor ki oyunun oynanış süresini kısa tutmuşlar, ben biraz daha uzun sürecek bir oyun bekliyordum. Amnesia machine for pigs oyununun hikayesini merak ediyorsanız, indirip oynanılabilir. Şimdiden keyifli oyunlar diliyorum.😊

Steam’den alıp oynamak isterseniz link burada.

Epic Games’den alıp oynamak isterseniz link burada.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler